Świat

Neapol 2019: Pechowa końcówka

Joanna Kwatera 2019-07-10 11:47

Niezbyt udany poranek zaliczyli polscy zawodnicy w ostatnim dniu 30. Letniej Uniwersjady w Neapolu, która dziś wieczorem przejdzie już do historii. W kończących zmagania najlepszych pływaków wśród studentów środowych eliminacjach Polacy startowali w trzech konkurencjach i trzykrotnie osiągali rezultaty, które uplasowały ich na pechowym dziewiątym miejscu.

Mocnych rywali miał w ostatniej serii eliminacyjnej 400m stylem zmiennym Dominik Bujak. Polak przez pierwsze sześć długości basenu płynął na końcu stawki, ale mocno przyspieszył w stylu dowolnym, co zaprocentowało piątą lokata na mecie. Wyprzedzili go dwaj Amerykanie, Rosjanin i Włoch, w tym najszybszy rano Sean Grieshop, który z najlepszym czasem awansował do popołudniowego wyścigu medalowego, notując 4:15.40. Trochę niefortunnie sytuacja ułożyła się dla Bujaka, gdyż naszemu zawodnikowi wynik 4:20.64 dał ostatecznie dziewiątą lokatę, pierwszą niepremiowaną awansem. Na 26. pozycji swój udział w tej konkurencji zakończył natomiast Marcel Wągrowski (4:27.41).

Niełatwe zadanie w eliminacjach miała również sztafeta żeńska Biało-czerwonych na dystansie 4x100m stylem zmiennym. By  móc ścigać się o medale musiała pokonać wiele mocnych drużyn. Już rano szybko popłynęły Amerykanki, osiągając najlepszy czas tego etapu zmagań – 4.00.12. Polki w składzie Agata Naskręt, Dominika Sztandera, Paulina Peda i Daniela Georges z rezultatem 4:10.53 uplasowały się na dziewiątej lokacie i w wieczornych zmagań niestety udziału już nie wezmą.

Ten sam scenariusz powtórzyli nasi panowie i choć świetną zmianę w stylu motylkowym dał swoim kolegom Michał Poprawa, czas 3:40.16 wystarczył im do zajęcia dziewiątej lokaty i zakończenia udziału w Uniwersjadzie w tej fazie rozgrywek. Obok reprezentanta AZS AWF Katowice w składzie znaleźli się Kacper Stokowski, Maciej Hołub i Bartosz Piszczorowicz. Najszybsi rano byli znów Amerykanie, którzy wywalczyli sobie czwarty tor w popołudniowych finałach wynikiem 3:33.95. Z dalszej rozgrywki odpadli też Kanadyjczycy, Hiszpanie czy Chińczycy.