Świat

Mistrzostwa Europy Niesłyszących: Wielki sukces Polaków!

Joanna Kwatera 2018-07-08 02:15

Z dorobkiem aż dwudziestu jeden medali ukończyli swój udział w Mistrzostwach Europy Niesłyszących w Lublinie polscy reprezentanci, którzy wśród odbywających się równolegle imprez zasłużyli na szczególne wyróżnienie. Polacy wśród przedstawicieli dwudziestu krajów zajęli w klasyfikacji medalowej trzecią lokatę, za Rosjanami i zawodnikami z Ukrainy.

Przez sześć dni pływalnia Aqua Lublin gościła najlepszych niesłyszących zawodników z całej Europy, a na szybkim lubelskim obiekcie padło pięć rekordów świata niesłyszących oraz sześć nowych rekordów Europy. Aż trzy z nich to dzieło najlepszej drużyny tych mistrzostw – Rosjan, którzy na czterdzieści rozegranych konkurencji na najwyższym stopniu podium stawali aż dwadzieścia siedem razy, a w sumie zgarnęli w Lublinie pięćdziesiąt cztery krążki. Najlepszym osiągnięciem w dziejach pływania Niesłyszących popisali się Olga Kliuchnikova w konkurencji 100m stylem dowolnym  - 57.17 oraz sztafety mieszane 4x100m stylem dowolnym (Vitalii Obotin, Miron Denisov, Eleonora Brykanova, Viktoria Terenteva) – 3:41.03 i  4x100m stylem zmiennym (Olga Kliuchnikova, Martin Fomin, Ilya Sarykin, Viktoria Terenteva) z wynikiem 4:01.97. Dwukrotnie rekord globu na dystansie 50m stylem klasycznym śrubowała Mariia Rezhylo z Ukrainy, przepływając najpierw dwie długości basenu w eliminacjach w 32.39, a wyścigu finałowym jeszcze o dziewiętnaście setnych sekundy szybciej.

Polacy hymnu narodowego mogli wysłuchać podczas tych mistrzostw trzykrotnie, za sprawą Artura Pióro, Juliusza Sawki i Konrada Powroźnika. Już w pierwszej konkurencji pierwszego dnia rywalizacji w Lublinie najszybszy na 400m stylem dowolnym okazał się pierwszy z nich. Rekordzista Europy na tym dystansie z dużą przewagą pokonał konkurentów, notując wynik 4:04.86.Ponadto zawodnik MKSu Pałac Katowice swój dorobek medalowy powiększył o kolejne pięć krążków: srebro na dystansie 1500m stylem dowolnym i w sztafecie 4x200m stylem dowolnym (wraz z Jakubem Kramarczykiem, Kacprem Nowickim i Powroźnikiem) oraz brąz za 200m stylem dowolnym, a także występy w rywalizacji drużynowej 4x100m stylem dowolnym i zmiennym.

Sawka natomiast rozpoczął zmagania od medalu srebrnego na 100m stylem grzbietowym, gdzie wyprzedził go tylko Rosjanin Igor Zhuravlev, który jako jedyny przepłynął dwie długości basenu poniżej jednej minuty. Dwa dni później na dystansie dwa razy dłuższym nie było już jednak mocnych na podopiecznego Marka Jabczyka. Po zaciętej walce na finiszu to Polak dotknął ściany jako pierwszy, notując rezultat 2:11.37. Zhuravlec tym razem uplasował się na trzecim miejscu, a między nich wcisnął się jeszcze Roman Lavrov. Trzeci medal tym razem w kolorze brązowym Sawka wywalczył jeszcze w konkurencji 50m stylem grzbietowym. Dodatkowo jego konto powiększyło się o kolejne trzy brązowe krążki za występy sztafetowe 4x100m stylem dowolnym i zmiennym mężczyzn, a także 4x100m stylem zmiennym mix.

Ostatniego dnia mistrzostw złoty medal w końcu zawisł na szyi Powroźnika. Mistrz Igrzysk Niesłyszących w Samsun na 200m stylem motylkowym po raz kolejny potwierdził, że na tym dystansie nie ma sobie równych, a w pokonanym polu zostawił m.in. rekordzistę świata Lucę Germano. Włoch jednak lata świetności ma już chyba za sobą, a dziś nie zbliżył się nawet do swoich rekordów życiowych, tracąc do Polaka na mecie niemal dwie sekundy. Zwycięstwo Powroźnikowi dał czas 2:08.10. Wcześniej zawodnik Śląska Wrocław zapewnił sobie jeszcze trzy srebrne medale w konkurencjach 200 i 400m stylem zmiennym oraz sztafecie 4x200m stylem dowolnym, a także brąz za dystans 100m stylem motylkowym i rywalizację sztafetową 4x100m stylem zmiennym i dowolnym mężczyzn oraz 100m stylem zmiennym mix.

Pięć krążków w Lublinie wywalczyła Julia Chmielewska, kończąc zmagania na drugiej pozycji w konkurencjach 100 i 200m stylem klasycznym oraz 400m stylem zmiennym, a na najniższym stopniu podium zameldowała się po występie w sprincie klasykiem oraz wraz z drużyną na 4x100m stylem zmiennym mix. Medal dla polskiej reprezentacji zdobyli jeszcze: Julia Dragan – druga na 800m stylem dowolnym oraz trzecia w sztafecie 4x100m stylem zmiennym mix i Nina Bęben, która zajęła trzecią lokatę na dystansie 200m stylem motylkowym.

Całej ekipie gratulujemy doskonałej formy i znakomitego występu przed własną publicznością!