Helsinki 2018: Kałusowski wchodzi do finału

Dagmara Macner 2018-07-05 00:55

Finałowa sesja pierwszego dnia Mistrzostw Europy Juniorów, które odbywają się w Helsinkach już za nami. Najlepiej w półfinałach spisał się Jan Kałusowski, który awansował z trzecim czasem do czwartkowego finału dwustu metrów stylem klasycznym. Blisko wywalczenia miejsca na podium była męska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym.

„Żabką” do finału

Od dziś Jan Kałusowski może pochwalić się nowym rekordem życiowym na dystansie 200 metrów stylem klasycznym. Polak uzyskał w półfinale rezultat 2:13.74 i z trzecim wynikiem awansował do czwartkowego finału. Cztery długości pływalni pokonał zaledwie 26 setnych sekundy wolniej niż obecny rekord Polski 18 – latków. Drugi polski półfinalista, Alan Kłosiński ostatecznie zajął 15 lokatę uzyskując czas 2:18.99.

„Trzynastka”

Dominika Kossakowska i Daria Zielińska zostały sklasyfikowane na trzynastych pozycjach, odpowiednio na 100 m stylem dowolnym i 200 m stylem motylkowym. Kossakowska pokonała dwie długości kraulem minimalnie wolnej (56.70) niż wynosi jej rekord życiowy (56.63). Najszybsza w półfinale, podobnie jak w eliminacjach była Freya Anderson (55.07). Zielińska, aktualna Mistrzyni Polski na dystansie 200 metrów stylem motylkowym, jedna z najmłodszych Polek podczas MEJ w Helsinkach, w półfinale popłynęła nieco wolnej niż w eliminacjach (2:16.08). Z najlepszym rezultatem (2:11.22) do finału zakwalifikowała się Blanka Berecz.

Kolesnikov się rozpędza

Kliment Kolesnikov jako jedyny złamał barierę 54 sekund w półfinale konkurencji stu metrów stylem grzbietowym. Obchodzący za kilka dni urodziny Rosjanin, popłynął zaledwie 34 setne sekundy wolniej (53.99) od swojego własnego rekordu Mistrzostw ustanowionego dwa lata temu na Węgrzech (53.65). Do finału nie udało zakwalifikować się Karolowi Młynarczykowi, który został sklasyfikowany na 15 pozycji z wynikiem 56.73.

„Czterystumetrowcy”

Popołudnie pierwszego dnia zawodów w Helsinkach wyłoniło nowych Mistrzów Europy Juniorów na dwóch dystansach czterystumetrowych. Najpierw dziewczyny pływały w finale 400 metrów stylem zmiennym. Złoty i brązowy medal wywalczyły pływaczki w Węgier. Najszybsza była Ajna Kesely (4:41.55). Madziarka prowadziła od startu do mety osiągając przewagę nad drugą zawodniczką ponad czterech sekund. Srebro wywalczyła Niemka Yara Sophie Hierath (4:45.75), a brąz Lili Horvath (4:45.88). Panowie zmierzyli się na dystansie 400 metrów stylem dowolnym. Zwyciężył kolejny przedstawiciel Węgrów, Kristof Milak (3:50.00). Medal srebrny wywalczył rosyjski pływak Ilia Sibirtsev (3:50.71), a brąz Włoch Johannes Calloni (3:51.14).

Sprinterskie medale

Wieczorna sesja Mistrzostw Europy Juniorów rozpoczęła się od półfinałów kobiet na 50 m stylem klasycznym. Najszybsza okazała się Tatiana Belonogoff. Brytyjka uzyskała rezultat 31.52. Zanim jednak dziewczyny zmierzyły się w finale, kibice zgromadzeni na trybunach oglądali repasaż pomiędzy inną Brytyjką, Katie Robertson, a Rosjanką Aleną Chekhovskikh. Ostatnie wolne miejsce w finale zajęła pływaczka z Wysp. W ostatecznej rozgrywce Belonogoff ponownie była najszybsza (31.29) i to ona mogła cieszyć się ze złota. Srebro wywalczyła Anna Elendt (31.36), a brąz Tina Celik (31.57).

Pierwsze medale na sprinterskich dystansach odebrali również panowie. Konkurencję 50 m stylem motylkowym wygrał Rosjanin Andrei Minakov, z wynikiem zaledwie 5 setnych sekundy gorszym od rekordu Mistrzostw (23.56). Na najniższym stopniu podium stanął jego rodak, Daniil Markov (23.77), a podium uzupełnił Norweg Tomoe Zenimoto Hvas (23.68).

Węgierski rekord Mistrzostw

W pierwszym dniu Mistrzostw Europy Juniorów Ajna Kesely do złotego medalu na 400 metrów stylem zmiennym dołożyła drugie złoto, tym razem na dystansie 800 metrów stylem dowolnym. Węgierka wygrała rywalizację w kraulu z wynikiem 8.30.43, bijąc przy okazji swój własny rekord Mistrzostw ustanowiony przed rokiem w Netanji. Srebro dla reprezentacji Niemiec wywalczyła Niemka Celine Rieder (8.32.51), a brąz dla ekipy z Włoch Giulia Salin (8.34.50). Polka, Ewa Jaszczuk ostatecznie została sklasyfikowana na 11 pozycji (8.57.14).

Sztafeta z minimalną stratą

Piąte miejsce zajęła męska sztafeta startująca w finale konkurencji 4x100 metrów stylem dowolnym. Ekipa płynąca w składzie: Jakub Kiszczak, Rafał Słowik, Kacper Piotrowski oraz Jakub Kraska poprawiła swój eliminacyjny rezultat, ale to nie pozwoliło zająć miejsca na podium. Do brązowego medalu zabrakło zaledwie 29 setnych sekundy (3:21.41). Triumfowali Rosjanie (3:18.21), przed Włochami (3:18.79) i Niemcami (3:21.12).

Wśród kobiet, w rywalizacji sztafet na dystansie 4x100 metrów stylem dowolnym, podobnie jak u mężczyzn, zwyciężyła drużyna Rosji (3:43.03). Srebro dla pływaczek z Niemiec (3:44.82), a brąz dla Włoszek (3:45.39).