MEM Kranj 2018: Aptewicz wicemistrzem Europy!

Joanna Kwatera 2018-09-02 23:31

W doskonałych nastrojach rozpoczynamy pierwszy dzień mistrzostw Europy Masters w Kranj! O tę wielką radość na twarzach polskich kibiców zatroszczył się bowiem Arkadiusz Aptewicz, który zdobył dziś pierwszym medal dla polskiej reprezentacji podczas tych zawodów.  Polak stanął w niedzielę na drugim stopniu podium. Bliska dokonania podobnej sztuki była też Małgorzata Serbin.

Już pierwsza konkurencja dzisiejszego dnia dostarczyła Biało-czerwonym wielu emocji. W najmłodszej kategorii wiekowej do rywalizacji na 800m stylem dowolnym przystąpił zawodnik Torunia Multisport Team i znakomicie poradził sobie z dystansem, zdobywając srebrny medal mistrzostw Europy Masaters w Kranj! Aptewicz rewelacyjną dyspozycję zgłaszał już podczas krajowego czempionatu w Poznaniu, gdzie błysnął formą poprawiając kilka rekordów Polski, w tym właśnie na wspomnianym dystansie. W Słowenii Polak zaprezentował się jeszcze lepiej, urywając z czerwcowego osiągnięcia ponad półtorej sekundy i finiszując z czasem 8:53.23. Jedynym, któremu udało się dziś wyprzedzić rozpędzonego Aptewicza był Brytyjczyk Craig Thomas (8:51.75).

Trochę pechowo, bo na czwartej lokacie wśród kobiet swój występ na 800m stylem dowolnym zakończyła Małgorzata Serbin. Ambitną Szczeciniankę pokonały tylko trzy z dwudziestu siedmiu przeciwniczek, a najszybsza w grupie wiekowej 50-54 lata okazała się Niemka Claudia Thielemann, która jako jedyna złamała granicę dziesięciu minut. Znakomitą czwartą pozycję w Europie Serbin zapewnił czas 10:46.04.

W pierwszej dziesiątce najlepszych zawodniczek Starego Kontynentu uplasowały się jeszcze dwie polskie pływaczki. W kat. 35-39 lat ósme miejsce zajęła Dominika Michalik, uzyskując czas 10:39.09, a w grupie wiekowej 30-34 lata dziesiąta była Jessica Thorpe, która wynikiem 10:15.78 o niemal dwadzieścia sekund poprawiła dotychczas widniejący w tabelach rekord kraju w kategorii Masters.

Niesamowite wrażenie na kibicach już pierwszego dnia mistrzostw zrobiła brytyjska legenda  Jane Asher. 88-latka pokonała 800m stylem dowolnym w 15:58.54, osiągając czas lepszy od wielu młodszych koleżanek. Niesamowicie szybka na dystansach sprinterskich w stylu dowolnym Asher udowodniła dziś, że nawet w tym wieku stać ją również na rewelacyjne wyniki w konkurencjach wytrzymałościowych. Takiej formy można jej tylko pozazdrościć!

Dzisiejszy dzień pływackich zmagań w Kranj zakończyły wyścigi sztafetowe 4x50m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn, w których Polacy nie startowali.