Świat

Neapol 2019: Zaborowski z brązowym medalem!

Joanna Kwatera 2019-07-08 20:29

Ach cóż to był za dzień w Neapolu! Filip Zaborowski wywalczył pierwszy medal dla polskiej reprezentacji studentów pływaków, docierając do mety na trzeciej pozycji w rywalizacji kraulistów, która rozpoczynała dzisiejszą sesję popołudniową w Piscina Scandone. Ze znakomitymi rezultatami do jutrzejszych finałów awansowali Agata Naskręt i Michał Poprawa.

Na początku wyścigu nic nie zapowiadało tak znakomitego zakończenia. Zaborowski rozpoczął ściganie w spokojnym tempie i przez pierwszą połowę dystansu trzymał się raczej w ogonie stawki. Na pozycję lidera tej rywalizacji wskakiwali kolejny rywale. Najpierw zaatakował Hiszpan  Escrits Manosa, a następnie prowadzenie objął Amerykanin Nicholas Norman. Po 400m Polak zaczął przyspieszać i doganiać kolejnych konkurentów, wychodząc na czwartą pozycję po następnych dwóch długościach basenu. Na sto metrów przed metą minął jeszcze Włocha Matteo Lamberti i pozycji medalowej nie oddał już do końca. Krauliści zaprezentowali w Piscina Scandone iście sprinterską końcówkę, a na metę pierwszy wpadł Rosjanin Anton Nikitin (7:56.65), ponad sekundę przed Normanem. Włoch próbował jeszcze kontratakować Zaborowskiego na ostatnich metrach, ale to reprezentant Biało-czerwonych dotknął ściany finiszowej dwie setne sekundy przed Lambertim i mógł eksplodować z radości, siadając na linach z rękami uniesionymi wysoko w geście triumfu. Brązowy medal Zaborowskiego to pierwszy krążek zdobyty przez polskich pływaków w Neapolu. Polakowi  w końcu udało się złamać granicę ośmiu minut, a czas 7:58.27 jest jego najlepszym w tym sezonie.

Świetny występ na 50m stylem grzbietowym zapisała dziś na swoim koncie Agata Naskręt. Polka rewelacyjnie wystartowała i w czole stawki trzymała się przez cały wyścig. W końcówce tego półfinału wyprzedziły ją tylko Elise Haan i Silvia Scalia. Reprezentantka Biało-czerwonych wpadła na metę na trzeciej pozycji, dzieląc  ją z mistrzynią Kanady sprzed dwóch lat Ingrid Wilm. Obie zawodniczki zanotowały czas 28.48, co dla Naskręt oznaczało nowy rekord życiowy oraz awans do jutrzejszego finału z 4. miejsca. Najszybsza w zmaganiach półfinałowych była Amerykanka Haan (28.25).

Udany start, premiujący występem w wyścigu medalowym, zaliczył też Michał Poprawa. Reprezentant Polski rozpoczął zmagania 100m stylem motylkowym bardzo spokojnie, ale zaprezentował bardzo dobry finisz, kończąc swój półfinał na czwartej lokacie minimalnie za Coleman’em Stewart’em z USA. Wynik 52.46 to jego drugi najlepszy rezultat w karierze. Szybciej, o dwie setne sekundy, popularny Popek pływał tylko podczas krajowego czempionatu w Lublinie w 2017 roku. Dziś taki wynik dał mu siódmy rezultat rywalizacji półfinałowej, a na szczycie listy znalazł się Amerykanin Jack Saunderson (52.12)

Do dalszej fazy rozgrywek nie udało się niestety przebrnąć Danieli Georges. Polka przepłynęła 200m stylem dowolnym wolniej niż w porannych eliminacjach, kończąc swój występ w tej konkurencji na 14. miejscu z czasem 2:03.42. Pięć zawodniczek popołudniu poradziło sobie ze złamaniem granicy dwóch minut na tym dystansie, a najszybsza była Amerykanka Gabrielle De Loof (1:58.46).

Triumfy święcili dziś na pływalni w Neapolu studenci z RPA. Najpierw 200m stylem klasycznym zwyciężyła Tatjana Schoenmaker, wskakując z czasem 2:22.92 na dziewiątą lokatę w rankingu światowym tego sezonu, a kolejny złoty medal tej imprezy, tym razem na 100m stylem motylkowym wywalczyła w ostatnim rozegranym dziś finale Tayla Lovemore (58.74). Na koniec poniedziałkowych rozgrywek przeprowadzono jeszcze półfinały w konkurencji 50m stylem klasycznym, a tam znów rekordem Uniwersjady popisał się Michael Houlie. Pływak z RPA przepłynął jedną długość pływalni w czasie 26.82.

Złoci medaliści Uniwersjady w Neapolu, dzień V:

800m stylem dowolnym mężczyzn: Anton Nikitin (Rosja) 7:56.65

…3. Filip Zaborowski (Polska) 7:58.27

200m stylem klasycznym kobiet: Tatjana Schoenmaker (RPA) 2:22.92

100m stylem dowolnym mężczyzn: Zachary Apple (USA) 48.01

100m stylem motylkowym kobiet: Tayla Lovemore (RPA) 58.74