Olsztyn 2019: Wasick ma kolejne minima

Joanna Kwatera 2019-05-18 22:32

Trzeciego dnia Mistrzostw Polski Seniorów na olsztyńskiej pływalni znów sporo emocji dostarczyła kibicom postawa Katarzyny Wasick. W sobotnich zmaganiach tylko ona uzyskała wynik dający kwalifikacje na mistrzostwa świata do Gwangju, ale do kadry dołączyły dwie kolejne osoby. Blisko dokonania tej sztuki byli także Kacper Majchrzak i Michał Poprawa. Dzień obfitował również w niespodzianki.

Po czwartkowych zmaganiach sztafetowych, w których reprezentantka AZS AWF Katowice poprawiła płynąc na pierwszej zmianie rekord Polski, wielu czekało z niecierpliwością jak tym razem w starciu indywidualnym na 100m stylem dowolnym zaprezentuje się podopieczna Roberta Wilka. Pierwsze 50m Wasick rozpoczęła z wielkim animuszem, choć pomiar wskazywał dwadzieścia dziewięć setnych sekundy wolniejszy wynik niż międzyczas z czwartkowego wyścigu. W drugiej połowie jednak przyspieszyła i na metę w padła z czasem 54.45, lepszym o cztery setne sekundy od minimum kwalifikacyjnego na światowy czempionat. Niesamowitym finiszem popisała się też Aleksandra Polańska, która udowodniła, że znakomicie pływa zarówno długie dystanse jak i dystanse sprinterskie i z nowym rekordem życiowym 55.61 wyprzedziła na mecie Alicję Tchórz i Kornelię Fiedkiewicz.

Tylko osiem setnych sekundy brakło natomiast do minimum kwalifikacyjnego Kacprowi Majchrzakowi, który pokonał 100m stylem dowolnym w 48.88. Nikt poza nim w wyścigu finałowym nie złamał już granicy czterdziestu dziewięciu sekund. Pierwszy medal seniorskich mistrzostw kraju wywalczył natomiast drugi na mecie Przemysław Gawrysiak, który pierwszy raz w karierze pokonał ten dystans poniżej pięćdziesięciu sekund, osiągając wynik 49.41. Na trzecim stopniu podium stanął Jan Hołub. Dobra wiadomość jest jednak taka, że suma czasów pierwszych dwóch zawodników i zawodniczek z tych wyścigów dała przepustkę do startu sztafecie 4x100m stylem dowolnym mix w rywalizacji w Gwangju.

Blisko uzyskania przepustki na mistrzostwa globu był także w finałach 200m stylem motylkowym Michał Poprawa. Tempo zawodnika AZS AWF Katowice próbował wytrzymać jedynie Damian Chrzanowski, ale dobrze pokonana druga część dystansu dała Poprawie przewagę nad młodszym kolegą ze Śląska Wrocław aż ponad półtorej sekundy. Zwycięzca zanotował czas 1:57.13. Poniżej dwóch minut dystans ten pokonał jeszcze tylko Chrzanowski (1:58.72), trzecie miejsce zajął natomiast Paweł Krawczyk.

Ciekawie rozegrały się losy starcia w tej samej konkurencji wśród kobiet. Główną faworytką do zwycięstwa była przed startem zmagań o medale obrończyni tytułu i triumfatorka porannych eliminacji Daria Zielińska, ale fantastycznym występem w finale zaskoczyła swoje konkurentki Aleksandra Knop. Ta przez cały wyścig pilnowała, by nie odskoczyła jej za daleko Zielińska i mocno przyspieszyła w drugiej połowie dystansu, gdzie na ostatnich metrach udało jej się dopaść pływaczkę Polonii Warszawa. Reprezentantka 190 Łódź uzyskała wynik 2:13.23, poprawiając swój rekord życiowy o prawie sześć sekund i wyprzedziła swoją rywalkę o dziewięć setnych sekundy. Obie pływaczki dzięki tym rezultatom uzyskały prawo startu w mistrzostwach świata juniorów w Budapeszcie.

Nie było niespodzianki w rywalizacji żabkarzy na dystansie 200m. Wśród mężczyzn zwyciężył Bartłomiej Roguski z czasem 2:12.35, a zmagania pań wygrała Weronika Hallmann, notując wynik 2:29.92, ale ich rezultaty odbierały jednak sporo od minimów kwalifikacyjnych.

Na zakończenie dzisiejszej rywalizacji w Olsztynie do boju przystąpiły zespoły sztafetowe, które wystartowały w konkurencji 4x200m stylem dowolnym. Najszybciej to wszystko rozpoczęła Dominika Kossakowska, wyprowadzając drużynę AZS AWF Katowice na prowadzenie, tuż przed 190 Łódź, dla której na pierwszej zmianie popłynęła Knop. Później jednak bezkonkurencyjne okazały się zespoły AZS UMCS Lublin, które zajęły dwa pierwsze miejsca na podium, a czas zwyciężczyń, w których skład weszły Daniela Georges, Kamila Andrzejewska, Zuzanna Rabiniak i Paula Żukowska wyniósł 8:21.03. Na piątej lokacie rywalizację zakończyły młode pływaczki Polonii Warszawa, a od dziś Klaudia Tarasiewicz, Weronika Cynarska, Daria Zielińska i Kornelia Buszka mogą pochwalić się nowym rekordem Polski juniorek 16 i 17letnich, wynoszącym 8:37.49.

W rywalizacji mężczyzn najszybciej pierwsze 200m pokonał Wojciech Wojdak, ale to nie zawodnicy AZS AWF Warszawa, z dobrze finiszującym Radosławem Kawęckim na ostatniej zmianie, cieszyli się dzisiaj ze złotych medali krajowego czempionatu w tej konkurencji. Szybciej od nich o czterdzieści jeden setnych sekundy pływali w Aquasferze reprezentanci Śląska Wrocław, którzy w składzie Kacper Dereń, Damian Chrzanowski, Jakub Kiszczak i Szymon Jaworski, uzyskali rezultat 7:29.27. Na trzeciej pozycji zmagania zakończył zespół G-8 Bielany Warszawa.