Świat

Baku 2015: Co nas czeka w sobotę?

Szymon Gagatek 2015-06-26 19:15

Przed nami ostatnia sesja kwalifikacyjna Igrzysk Europejskich. Wśród zawodników, którzy wystartują w Baku Aquatics Centre w konkurencjach indywidualnych powinniśmy zobaczyć dziewięcioro naszych reprezentantów, o finał powalczy również męska sztafeta 4x100 m stylem zmiennym. To wszystko już od godziny 6:30!

Kwalifikacje tym razem rozpoczną panowie. Do rywalizacji na dystansie 50 m stylem dowolnym zostało zgłoszonych czterech naszych zawodników, ale pod znakiem zapytania stoi występ mającego problemy ze zdrowiem Jakuba Książka. Na starcie nie powinno zabraknąć Michała Chudego (chyba, że postanowi całkowicie postawić na rywalizację w finale 100 m stylem motylkowym i w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym), Juliusza Gosienieckiego i Pawła Sendyka, który jest póki co jedynym naszym medalistą Igrzysk Europejskich w pływaniu.

W kolejnej konkurencji sprinterskiej zobaczymy dzisiejszą finalistkę rywalizacji na 50 m stylem dowolnym, Natalię Fryckowską. Zawodniczka Piętnastki Bydgoszcz tym razem będzie walczyć na jednej długości basenu w stylu motylkowym. Jest to konkurencja, w której nasza reprezentantka w ubiegłym roku ustanowiła rekord Polski 15-latek (28.00 s). By myśleć o kolejnym awansie do finału i wywalczeniu minimum na mistrzostwa świata juniorów, będzie musiała jednak znacznie poprawić ten rezultat. Podczas dzisiejszej sesji finałowej pokazała, że stać ją na wiele – czy podobnie będzie w sobotę?

Ostatnią konkurencją indywidualną kwalifikacji będzie rywalizacja na 400 m stylem zmiennym, z którą od samego początku igrzysk wiążemy spore nadzieje. Na starcie zobaczymy aż czterech reprezentantów naszego kraju, na czele z kandydatem do walki o miejsce na podium, Karolem Zbutowiczem i finalistą tej konkurencji na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Utrechcie w 2013 roku, Dawidem Pietrzakiem. Do wewnątrzpolskiej rywalizacji może się włączyć również Patryk Adamczyk, który przecież rewelacyjnie spisywał się w Baku na 200 m stylem motylkowym. Stawkę Biało-czerwonych uzupełni Wojciech Ulatowski.

Na zakończenie poranka w Baku Aquatics Centre czeka nas jeszcze walka męskich sztafet 4x100 m stylem zmiennym. Wśród dwudziestu zgłoszonych ekip jest oczywiście reprezentacja Polski.

Starty Polaków w kwalifikacjach, dzień V:

6:30 – 50 m stylem dowolnym (M)
   (Michał Chudy, Juliusz Gosieniecki, Jakub Książek, Paweł Sendyk)
6:42 – 50 m stylem motylkowym (K)
   (Natalia Fryckowska)
6:53 – 400 m stylem zmiennym (M)
   (Patryk Adamczyk, Dawid Pietrzak, Wojciech Ulatowski , Karol Zbutowicz)
7:41 – 4×100 m stylem zmiennym (M)
   (Polska)

-------------------------------------------------

Transmisje (komentują: Grzegorz Jędrzejewski, Jan Wiederek):

Polsat Sport News:
6:25 - 8:55   sesja kwalifikacyjna [NA ŻYWO]

Polsat Sport Extra:
14:25 - 18:10   sesja finałowa [NA ŻYWO]

Jak wynika z programu dostępnego na stronie polsatsport.pl, ostatnia sesja kwalifikacyjna zmagań pływaków będzie dostępna wyjątkowo na antenie Polsatu Sport News, natomiast transmisję z finałów, tak jak w poprzednich dniach, przeprowadzi w całości Polsat Sport Extra. Przekaz na żywo porannej i popołudniowej rywalizacji będzie można również śledzić za pośrednictwem oficjalnego kanału Igrzysk Europejskich na YouTube'ie, który jest dostępny POD TYM LINKIEM.