Gwangju 2015: Piąte miejsce Burskiej!

Szymon Gagatek 2015-07-07 19:46

Justyna Burska zajęła piątą pozycję w finale 400 m stylem dowolnym podczas czwartego dnia zmagań na Uniwersjadzie w Gwangju. Zawodniczka Piątki Konstantynów Łódzki w popołudniowym wyścigu była bliska poprawienia swojego rekordu życiowego i zaliczyła znakomity międzynarodowy debiut. Za dwa dni czeka ją jeszcze rywalizacja na dwukrotnie dłuższym dystansie.

Finał z Burską otworzył popołudniową walkę studentów o medale w Korei. Polka uzyskała w nim czas 4:13.24, gorszy od jej rekordu życiowego tylko o sześćdziesiąt pięć setnych sekundy. Taki rezultat dał jej ostatecznie piątą pozycję. Tak wysokie lokaty zajmowane przez nasze zawodniczki na międzynarodowych imprezach to w ostatnim czasie rzadkość. W poprzednich czterech edycjach Uniwersjady (w Bangkoku, Belgradzie, Shenzen i Kazaniu) tylko Ewa Ścieszko notowała lepsze rezultaty! Nasza żabkarka była trzecia w 2009 roku i czwarta dwa lata później.

Niewiele zabrakło, a dobry finisz Burskiej dałby jej jeszcze wyższe miejsce. Tuż przed nią w dzisiejszym finale finiszowała bowiem brązowa medalistka zmagań na 1500 m stylem dowolnym, Kiah Melverton z Australii (4:12.92). Na najwyższym stopniu podium stanęła Leah Smith, która jednak nie była już w stanie popłynąć tak szybko jak w kwalifikacjach i uzyskała czas 4:05.29. Druga była jej rodaczka, Lindsay Vrooman (4:07.28), a kolejny medal dla Włochów, tym razem brązowy, wywalczyła Martina de Memme (4:08.95).

Małą niespodzianką zakończył się finał pań na 200 m stylem zmiennym, wygrany przez Zhang Sishi z Chin (2:12.31), która wyprzedziła najlepszą w kwalifikacjach i półfinałach Madison Cox z USA (2:12.77). Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Ellen Fullerton z Australii (2:13.48). Dopiero szósta była wicemistrzyni Uniwersjady na dwukrotnie dłuższym dystansie, Barbora Zavadova z Czech.

W niezwykle ciekawym finale 200 m stylem klasycznym mężczyzn kwestia podziału medali rozstrzygnęła się dopiero na ostatnich metrach. Ostatecznie złoto wywalczył Joshua Prenot z USA, który jako jedyny złamał barierę dwóch minut i dziewięciu sekund (2:08.90), wyprzedzając o osiemnaście setnych Kazukiego Kohinatę i o dwadzieścia setnych Craiga Bensona. Bez medalu pozostał Kirill Prigoda z Rosji, który dopiero na ostatniej długości basenu został wyprzedzony przez Japończyka i Brytyjczyka.

Kolejny raz na najwyższym stopniu podium rywalizacji grzbiecistów w Gwangju stanął Junya Hasegawa. Tym razem reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni nie miał sobie równych w finale 50 m stylem grzbietowym, kończąc go z czasem 25.25 s. Drugi był Stefano Pizzamiglio (25.43 s), a trzecią pozycję zajął Nikita Ulyanov z Rosji (25.49 s). Z kolei wśród zawodniczek pływających na plecach na dwukrotnie dłuższym dystansie najszybsza okazała się Kylie Masse - dziesiąta pływaczka w tym roku na świecie, której w tej konkurencji udało się złamać barierę jednej minuty (59.97 s). Kanadyjka ostatecznie powstrzymała dwie znakomite Amerykanki: Elizabeth Pelton (1:00.65) i Rachel Bootsmę (1:00.78).

Bohaterem dnia został jednak Evgeny Koptelov, który w fantastycznym stylu zwyciężył w finale 200 m stylem motylkowym. Rosjanin długo czaił się dziś za plecami swoich rywali, by na ostatnich pięćdziesięciu metrach uzyskać czas 29.43 s i zakończyć wyścig z drugim w tym roku rezultatem na świecie (1:54.79) - gorszym tylko o trzydzieści trzy setne od osiągnięcia Daiyi Seto na Japan Open w Tokio. Pozostali uczestnicy dzisiejszej rywalizacji byli bezradni, srebrnym i brązowym medalem musieli się zadowolić Japończycy: Yuya Yajima (1:55.73) i Masayuki Umemoto (1:56.12). Dopiero ósmy był jeden z faworytów, Andrew Seliskar z USA, który na ostatnich pięćdziesięciu metrach nie wytrzymał narzuconego przez siebie tempa, a dodatkowo przez cały wyścig musiał walczyć z pękniętymi okularami, które uległy uszkodzeniu tuż przed startem.

Wtorkową sesję finałową zakończył wyścig kobiecych sztafet 4x200 m stylem dowolnym. Niespodzianki nie było i złoto trafiło do Amerykanek, które po południu popłynęły w składzie Chelsea Chenault, Hali Flickinger, Leah Smith i Shannon Vreeland. Reprezentantki USA uzyskały czas 7:53.88, ustanawiając nowy rekord Uniwersjady. Żadna inna ekipa nie była w stanie złamać bariery ośmiu minut, a w azjatyckim pojedynku o srebro Chinki wyprzedziły Japonki o zaledwie dziewięć setnych (8:01.09 – 8:01.18).