Singapur 2015: Chudy tym razem szósty!

Szymon Gagatek 2015-08-29 12:46

Dziś w sesji finałowej mistrzostw świata juniorów w Singapurze mieliśmy tylko jeden polski akcent. Po piątym miejscu na 100 m stylem motylkowym, wywalczonym przez Michała Chudego dwa dni temu, tym razem na o połowę krótszym dystansie zawodnik Wodnika Rawicz zajął szóste miejsce. Zwyciężył Ukrainiec, Andrii Khloptsov.

Chudy nie popłynął dziś tak szybko, jak we wczorajszym wyścigu półfinałowym. Jedną długość basenu pokonał w 24.45 s i okazał się najlepszy spośród zawodników, którzy nie byli w stanie złamać bariery dwudziestu czterech sekund. Złoto trafiło do mistrza pierwszych w historii Igrzysk Europejskich, Andriia Khloptsova z Ukrainy, który aż o dwie dziesiąte sekundy wyprzedził reprezentanta Stanów Zjednoczonych, Michaela Andrew. Na najniższym stopniu podium stanął Daniil Pakhomov z Rosji (23.89).

8. Vinicius Lanza (Brazylia)   24.57

Chudy był jedynym reprezentantem naszego kraju, który zaprezentował się w sesji popołudniowej. Pozostali Polacy pożegnali się z rywalizacją już rano. W ostatniej wolniejszej serii na dystansie 1500 m stylem dowolnym popłynęła Paulina Piechota. Pabianiczanka niestety nie zdołała złamać bariery siedemnastu minut i z czasem 17:11.93 została ostatecznie sklasyfikowana na dziewiętnastej lokacie. Złoty medal trafił do Simony Quadarelli z Włoch. Mistrzyni Europy juniorek z Dordrechtu i złota medalistka Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Nankinie uzyskała wynik 16:05.61 i o ponad trzynaście sekund poprawiła rekord czempionatu globu. Na podium stanęły też dwie Amerykanki: Sierra Schmidt (16:12.84) i Gabrielle Kopenski (16:21.15).

Druga z Polek startujących w Singapurze, Paulina Nogaj, mistrzostwa zakończyła startem na dystansie 100 m stylem motylkowym. Dwa lata temu w Dubaju zawodniczka Wodnika Radom awansowała w tej konkurencji do półfinału i uplasowała się ostatecznie na dwunastym miejscu, z nowym rekordem kraju 15-latek. Tym razem nie było już tak dobrze. Co prawda Nogaj popłynęła o dwie setne sekundy szybciej niż w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale rezultat 1:01.41 wystarczył rano jedynie do zajęcia dwudziestej trzeciej pozycji.

Poza szesnastką znalazł się również Jacek Arentewicz, który popłynął w kwalifikacjach 50 m stylem klasycznym. Zawodnik UKS Shark Rudna popłynął o siedem dziesiątych sekundy wolniej od rekordu życiowego, uzyskując czas 29.98 s. Dało mu to trzydziestą lokatę. Finał 400 m stylem zmiennym okazał się z kolei poza zasięgiem Karola Zbutowicza. Brązowy medalista Igrzysk Europejskich pokonał w dzisiejszej sesji porannej cały dystans w 4:26.49 i został sklasyfikowany na trzynastym miejscu. Złoto w tej konkurencji trafiło do Seana Grieshopa z USA, który pokonał faworyzowanego Brandonna Almeidę. Młody Brazylijczyk kilka tygodni temu został mistrzem Igrzysk Panamerykańskich w Toronto, w finale poprawiając rekord świata juniorów. Dziś prowadził przez większość popołudniowego wyścigu, ale na samym finiszu zabrakło mu sił, co znakomicie wykorzystał Amerykanin.

Polska (seria 1/3, tor 3)

Jednym z ciekawszych wydarzeń piątego dnia mistrzostw był pojedynek dwóch pływaczek z Oceanii o złoto na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Piętnastoletnia Minna Atherton z Australii, objawienie zawodów w Singapurze, od samego początku rywalizowała w tej konkurencji z obrończynią tytułu, o rok starszą Gabrielle Fa'Amausili z Nowej Zelandii. Obie odbierały sobie raz za razem juniorski rekord świata, a w dzisiejszym finale po raz pierwszy w życiu złamały barierę dwudziestu ośmiu sekund. O zaledwie trzy setne sekundy szybsza okazała się Nowozelandka (27.81 s) i to ona stanęła na najwyższym stopniu podium.

Złoci medaliści MŚJ, V dzień:
1500 m stylem dowolnym dziewcząt: Simona Quadarella (Włochy)   16:05.61 [rekord mistrzostw]
50 m stylem motylkowym chłopców: Andrii Khloptsov (Ukraina)   23.64
50 m stylem grzbietowym dziewcząt: Gabrielle Fa'Amausili (Nowa Zelandia)   27.81 [rekord świata juniorów]
400 m stylem zmiennym chłopców: Sean Grieshop (USA)   4:15.67
4x100 m stylem dowolnym dziewcząt: Australia (Shayna Jack, Minna Atherton, Gemma Cooney, Lucy McJannett)   3:39.87 [rekord świata juniorów]