Limassol 2018: Złote sztafety i Knop

Dagmara Macner 2018-03-24 21:14

Dwa złote medale w wyścigach sztafetowych 4x200 m stylem dowolnym oraz złoto i srebro na dystansie 400 metrów stylem dowolnym to dorobek juniorów podczas drugiej sesji zawodów na Cyprze. Biało-czerwoni w sumie wywalczyli już siedem medali z najcenniejszego kruszcu i trzy srebra.

Kolejny rekord meetingu

Piętnastoletnia łodzianka, Aleksandra Knop rozpoczęła popołudniową sesję w Limassol od bezapelacyjnego zwycięstwa na dystansie 400 metrów stylem dowolnym. Ponad cztery sekundy przewagi uzyskała nad drugą na mecie, zawodniczką z Izraela. Rezultat Oli – 4.22.20 to od dziś najlepszy wynik na tym dystansie uzyskany podczas meetingów.

Najmłodszy również z medalem

Rano, srebro wywalczyła najmłodsza w reprezentacji, Justyna Traczyk. Popołudniu, również srebro z wody „wyłowił” najmłodszy wśród kolegów z drużyny, urodzony w 2003 roku, Michał Daszkiewicz. Uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu zajął drugie miejsce na 400 metrów kraulem, tracąc do zwycięzcy niecałe półtorej sekundy (4:02.49 – 4:03.93).

5 i 6 miejsce w żabie

Alicja Wojtkowiak zajęła piąte miejsce w rywalizacji dziewcząt na 100 metrów stylem klasycznym. Zwyciężyła Czeszka, Lydie Stepankova, która wynikiem 1:11.08 ustanowiła nowy rekord zawodów. Reprezentantka Parku Wodnego Tarnowskie Góry zakończyła zmagania z czasem 1:14.89.

Prawie dwie sekundy stracił do zwycięzcy, pływaka z Ukrainy, Jakub Szczepanowski. Polak, z wynikiem 1:07.25 został sklasyfikowany na szóstej lokacie wśród pływaków startujących na 100 metrów żabą.

Dwa razy czwarte miejsce

Tuż za podium znaleźli się polscy delfiniści startujący na dystansie 100 metrów. Wśród dziewcząt zwyciężyła Greczynka, wśród chłopców reprezentant Ukrainy. Maria Murawska i Mikołaj Kozieł sklasyfikowani zostali na czwartych pozycjach, uzyskując odpowiednio rezultaty: 1:04.76 i 57.48. Daria Zielińska zakończyła rywalizację z wynikiem lepszym (1:03.55) od koleżanki z reprezentacji, ale została zgłoszona do tej konkurencji PK.

Złote sztafety

Na koniec sobotniej rywalizacji rozegrane zostały wyścigi sztafetowe na dystansie 4x200 metrów stylem dowolnym. Obie nasze drużyny podczas ceremonii dekoracji stanęły na najwyższym stopniu podium. Polki płynące w składzie: Aleksandra Knop, Julia Maik, Daria Zielińska i Marta Klimek uzyskały ponad dwusekundową przewagę nad Greczynkami i z wynikiem 8:35.49 wygrały zmagania sztafetowe dziewcząt.

Chwilę później, równych sobie nie mieli chłopcy. Michał Daszkiewicz, Maciej Raban, Tomasz Jackowski i Filip Orlicz wypracowali ponad 8 sekund przewagi nad resztą stawki (7:45.44 – 7:53.54) i sięgnęli po złoto. Srebro podobnie jak u dziewczyn, dla Greków.

Sobota dla Polski

Po rozegranych szesnastu konkurencjach, na czele klasyfikacji punktowej jest polski team. Czy 25,5 punktu przewagi nad drugą w klasyfikacji reprezentacją Ukrainy i 35,5 punktu przewagi nad trzecią, ekipą z Grecji wystarczy, by jutro popołudniu przypieczętować zwycięstwo? Przekonamy się już za niecałe 24 godziny. Początek rywalizacji w niedzielę o 10.00 czasu lokalnego.