Kopenhaga 2017: Troje Polaków w półfinałach

Szymon Gagatek 2017-12-15 13:11

Dominika Sztandera na 100 m stylem klasycznym, a także nasi najlepsi sprinterzy w stylu dowolnym, Konrad Czerniak i Paweł Juraszek, wywalczyli kwalifikację do półfinałów w trakcie trzeciej sesji eliminacyjnej mistrzostw Europy w pływaniu na krótkim basenie w Kopenhadze. Nieszczęśliwie zakończył się natomiast start naszej kraulowej sztafety pań.

Poranek w Royal Arenie zainaugurowała Dominika Sztandera. Nasza żabkarka zajęła 13. miejsce na dystansie 100 metrów i spokojnie weszła do półfinałów. Cztery długości basenu pokonała w 1:06.22 - to czwarty rezultat w jej karierze. Jedyną pływaczką, której rano udało się złamać barierę minuty i pięciu sekund była natomiast broniąca tytułu Jenna Laukkanen z Finlandii (1:04.94).

Chwilę później mogliśmy się cieszyć z awansu do najlepszej szesnastki naszych sprinterów. Paweł Juraszek uzyskał 10. czas eliminacji (21.38), a Konrad Czerniak był 15. (21.52). Mniej udanie zakończyli rywalizację pozostali członkowie naszej "brązowej" sztafety sprzed dwóch dni. Jakub Książek został sklasyfikowany na 51. lokacie (22.21), a 63. był Filip Wypych (22.47). Na najpoważniejszych kandydatów do medali wyrośli Władimir Morozow i Sergiej Fesikow z Rosji, Benjamin Proud z Wielkiej Brytanii i Luca Dotto z Włoch, którzy uporali się z granicą 21 sekund.

W piątkowej sesji eliminacyjnej nie zabrakło też mężczyzn specjalizujących się w stylu klasycznym. Wśród żabkarzy na dystansie 100 metrów zaprezentował się Krzysztof Tokarski. Raciborzanin w swoim kolejnym występie w Kopenhadze znów cieszył się z rekordu życiowego. Rezultat 59.18 dał mu ostatecznie 30. miejsce. Najszybszy okazał się niespodziewanie Arno Kamminga z Holandii, wyprzedzając mistrza olimpijskiego Adama Peaty'ego (56.63 - 56.74).

Z dalszą rywalizacją na 200 m stylem zmiennym pożegnali się Marcel Wągrowski i Dominik Bujak. Zawodnik Politechniki Łódzkiej był 27. (1:59.35), a reprezentant Salosu Cortile Kielce stracił do niego niespełna cztery dziesiąte sekundy i uplasował się na 32. pozycji. Eliminacje wygrał faworyt tej konkurencji, Philip Heintz z Niemiec (1:53.60).

Na zakończenie porannego bloku oglądaliśmy jeszcze występ naszej żeńskiej sztafety 4x50 m stylem dowolnym. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, Natalia Fryckowska, Karolina Jurczyk i Dominika Sztandera poradziły sobie naprawdę dobrze i wydawało się, że będziemy mogli oglądać je w finale. Niestety, okazało się, że biało-czerwone zostały ukarane dyskwalifikacją za przedwczesny start Jurczyk na trzecim odcinku.