Świat

Wielomecz Graz: Polacy drugą drużyną zawodów!Rekord Polski juniorów i sześć medali na zakończenie!

Joanna Kwatera 2019-04-14 23:06

Sześć medali, w tym dwa z najcenniejszego kruszcu, wywalczyli polscy pływacy w ostatnim bloku wielomeczu w Graz, a aż trzykrotnie na podium w Austrii stawała w niedzielne popołudnie Wiktoria Guść. Sztafeta dziewcząt ustanowiła nowy rekord kraju juniorów, a Polacy zakończyli zmagania w tej imprezie na drugiej lokacie w sumą 279 pkt. Wyprzedzili ich tylko równie znakomicie spisujący się Turcy.

Rewelacją nie tylko popołudniowego bloku niedzielnego ale i całego występu w Graz była Wiktoria Guść. Podopieczna Bartosza Olejarczyka dzisiejsze popołudniowe ściganie rozpoczęła od drugiego miejsca na 200m stylem dowolnym, gdzie poprawiła kolejny rekord życiowy o niemal dokładnie dwie sekundy. Polka stoczyła w tym wyścigu wyrównany pojedynek z znakomitą Beril Bocekler i niemal dopadła Turczynkę, tę która napsuła polskim reprezentantkom sporo krwi w Graz, na finiszu. Guść szybciej pokonała pierwszą i ostatnią długość basenu, ale ostatecznie wpadła na metę jedną dziesiątą sekundy za rywalką. Reprezentantka Turcji ustanowiła dodatkowo rekord wielomeczu wynikiem 2:02.69. Następnie pływaczka klubu z Piotrkowa Trybunalskiego stanęła na starcie konkurencji 200m stylem zmiennym zdobywając w końcu upragnione złoto, a wyraźnie szybszej niemal każdym stylem Polce nie była w stanie zagrozić żadna rywalka. Finalistka mistrzostw Polski seniorów na tym dystansie przepłynęła cztery długości basenu trochę ponad sekundę wolniej od rekordu Polski 15-latek Karoliny Szczepaniak z 2007 roku, ale niemal półtorej sekundy szybciej  od swojego dotychczas najlepszego wyniku w karierze, notując czas 2:18.86.

Uhonorowaniem występu zarówno Guść jak i całej naszej drużyny dziewcząt w tych zawodach był występ sztafetowy w konkurencji 4x100m stylem dowolnym. Jako pierwsza do wody wskoczyła Marianna Rydyńska i po pierwszych 100m polska ekipa plasowała się na szóstej lokacie. Następnie mocną zmianę naszej drużynie dała najmłodsza w teamie Paulina Cierpiałowska, wyprowadzając polski zespół na trzecią pozycję. Miejsce to utrzymała płynąca na kolejnej zmianie Klaudia Tarasiewicz, a dzięki doskonałej końcówce Guść (57.58) Polki wyprzedziły jeszcze reprezentację Finlandii, kończąc zmagania na drugim miejscu, tylko pięćdziesiąt siedem setnych sekundy za rewelacyjnie spisującymi się w Graz Turczynkami, które wynikiem 3:54.33 ustanowiły nowy rekord wielomeczu. Nasze pływaczki okrasiły z kolei swój ostatni występ w Austrii rekordem Polski 15-latek, który od dziś wynosi 3:54.90!

Jeszcze „oczko” wyżej w zmaganiach sztafetowych 4x100m stylem dowolnym finiszowali polscy reprezentanci, wygrywając tę konkurencję wyraźnie z zawodnikami z Bułgarii i Grecji. Jeszcze lepiej niż wczoraj indywidualnie, na pierwszej zmianie zaprezentował się Mateusz Chowaniec, śrubując swój rekord życiowy o kolejne dwie dziesiąte sekundy (50.47), a polska ekipa znajdowała się po jego występie daleko przed rywalami. Za nim do wody wskoczył Krzysztof Matuszewski, utrzymując prowadzenie naszej ekipy przed mocno naciskającymi już Bułgarami. I choć pływacy tego kraju wyprzedzili Polaków na trzecim odcinku o sześć setnych sekundy to na ostatnich 100m Nazar Zhuravel nie pozostawił konkurentom złudzeń kto jest w tym wyścigu najlepszy, finiszując najlepiej z całej stawki. Polacy zanotowali wynik 3:28.46, który jest także nowym rekordem wielomeczu.

Dwa medale wywalczyli jeszcze dla polskiej ekipy delfiniści. Na 200m tym stylem drugą lokatę zanotował Jan Zubik (2:04.93), a trzecia wśród dziewcząt była Tarasiewicz z nową życiówką 2:19.49. Fenomenalnie w wyścigu dziewcząt spisała się jego zwyciężczyni 14-letnia Merve Tuncel. Turczynka uzyskała rezultat 2:15.01, będący najlepszym czasem w historii tej imprezy.

Na czwartej pozycji rywalizację kraulistów na 200m ukończył natomiast Michał Daszkiewicz, który do trzeciego w tabeli, doskonale finiszującego Ukraińca Oleksandra Letnikova stracił tylko trzydzieści dwie setne sekundy.

Polacy zaliczyli w Graz świetny występ, a zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców zameldowała się na drugim miejscu w rankingu punktowym. Jako zespół nasi juniorzy przegrali tylko z Turkami, pozostawiając po sobie znakomite wrażenie i niezapomniane emocje.