MEJ 2016: Rekord Polski już w eliminacjach!

Szymon Gagatek 2016-07-09 14:26

Tego w Hodmezovasarhely jeszcze nie było! Już w trakcie porannej sesji czwartego dnia mistrzostw Europy juniorów doczekaliśmy się rekordu Polski 18-latków. Jego autorem został Robert Kusto, który wszedł do najlepszej szesnastki na dystansie 100 m stylem klasycznym z trzeciego miejsca. W półfinałach zobaczymy dziś jeszcze czterech innych reprezentantów naszego kraju.

100 m stylem klasycznym

Kusto już na samym początku zmagań żabkarzy na 100 metrów spisał się fantastycznie. Dwie długości basenu w eliminacjach przepłynął w 1:02.14 i został sklasyfikowany jedynie za Włochami: Nicolo Martinenghim i Federico Poggio, którzy zanotowali czasy poniżej minuty i dwóch sekund. Wynik zawodnika Orki Lubań to nowy rekord kraju wśród 18-latków, lepszy od poprzedniego o cztery setne sekundy. Z tabel wymazane zostało więc osiągnięcie należące od ponad dziesięciu lat do Piotra Gałki! Poza połfinałami znalazł się młodszy brat Roberta, Rafał (24.) oraz Piotr Siemiński (30.). Reprezentant Żoliborza Warszawa po raz kolejny pokazał, że w swoim roczniku jest w absolutnej europejskiej czołówce. Spośród pływaków urodzonych w 2000 roku był dziś zdecydowanie najlepszy.

200 m stylem dowolnym

Wysoką lokatę w eliminacjach zajął też Kacper Stokowski. Po wczorajszym rewelacyjnym występie w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym i ustanowieniu rekordu kraju wśród 17- i 18-latków (1:48.76), dziś reprezentant G-8 Bielany Warszawa rozpoczął rywalizację indywidualną na dystansie 200 metrów od spokojnego wejścia do najlepszej szesnastki z szóstym wynikiem (1:50.83). W półfinałach wystąpi też drugi z Biało-czerwonych, Mateusz Arndt. Ósmy zawodnik ubiegłorocznych Igrzysk Europejskich (a warto przypomnieć, że w Baku był najmłodszy w stawce finalistów) zajął rano trzynastą pozycję (1:51.43). Najszybciej cztery długości basenu pokonał natomiast Rosjanin Aleksiej Rtiszczew, uzyskując czas 1:50.11.

1. Aleksiej Rtiszczew (Rosja)   1:50.11
2. Moritz Brandt (Niemcy)   1:50.19
3. Victor Johansson (Szwecja)   1:50.37
...6. Kacper Stokowski   1:50.83 -> półfinał
...13. Mateusz Arndt   1:51.43 -> półfinał

50 m stylem grzbietowym

Swojego przedstawiciela będziemy mieli po południu także na 50 m stylem grzbietowym. Kamil Kaźmierczak z Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki zanotował w porannej sesji wynik 26.24 s i zajął czternaste miejsce. Pozostali Polacy, Jakub Kraska oraz Jakub Smoliński, zostali sklasyfikowani w trzeciej dziesiątce. Bohaterem zmagań okazał się niesamowity Kliment Kolesnikow, który ustanowił nowy rekord świata juniorów. Rezultatem 25.05 s Rosjanin o trzy setne poprawił osiągnięcie swojego rodaka, Jewgienija Ryłowa. Kolesnikowa czeka dziś wyjątkowo zajęte popołudnie. Oprócz finału sprintu, ma w planach przecież także niezwykle ciekawie zapowiadającą się walkę o złoto na dystansie 200 metrów - między innymi z naszym grzbiecistą, Jakubem Skierką.

100 m stylem motylkowym

Jeszcze jednego polskiego półfinalistę wyłoniły eliminacje delfinistów na 100 metrów. Został nim Damian Chrzanowski z MZOS Płock. Brązowy medalista piątkowych zmagań na dwukrotnie dłuższym dystansie nie miał większych problemów ze znalezieniem się w najlepszej szesnastce, notując czas 53.99 s. Z dalszą rywalizacją pożegnał się natomiast Juliusz Gosieniecki, (55.89 s i trzydziesta ósma lokata). Na szczycie końcowego zestawienia znalazło się trzech pływaków, którzy złamali barierę pięćdziesięciu trzech sekund: Rosjanie Jegor Kuimow i Roman Szewliakow oraz Alberto Lozano z Hiszpanii.

1. Jegor Kuimow (Rosja)   52.82
1. Alberto Lozano (Hiszpania)   52.82
3. Roman Szewliakow (Rosja)   52.87
...10. Damian Chrzanowski   53.99 -> półfinał
...38. Juliusz Gosieniecki   55.89

800 m stylem dowolnym - wolniejsze serie

Po wolniejszych seriach rywalizacji chłopców na 800 m stylem dowolnym na prowadzeniu znajduje się Brytyjczyk Nathan Hughes. W sesji porannej uzyskał on czas 8:08.28 i dotknął ściany na finiszu o zaledwie jedną setną sekundy szybciej od Johannesa Calloniego z Włoch. Dzięki temu w klasyfikacji końcowej zajmie co najmniej dziewiątą pozycję. W popołudniowym wyścigu z zawodnikami z najlepszymi czasami zgłoszeń pojawi się nasz jedyny reprezentant w tej konkurencji, Antoni Kałużyński. Zawodnik Warszawianki popłynie na torze trzecim i na pewno powalczy o miejsce w ścisłej czołówce.