Świat

Neapol 2019: Trójka Polaków awansuje dalej

Joanna Kwatera 2019-07-08 13:24

Piątego dnia eliminacji 30. Uniwersjady, która odbywa się w Neapolu na stracie pojawiło się sześcioro Polaków, a połowie z nich udało się zakwalifikować do dalszej fazy rozgrywek. Popołudniu po raz kolejny do rywalizacji z najlepszymi pływakami-studentami świata staną Michał Poprawa, Agata Naskręt i Daniela Georges. Już rano w Piscina Scandone padł także jeden rekordowy wynik.

Po znakomitym wczorajszym występie na 200m stylem motylkowym, do walki o udział w półfinałach na dystansie o połowę krótszym tym stylem z wielkim animuszem przystąpił Michał Poprawa. Polak w swojej serii zajął trzecią pozycję, uzyskując piąty najlepszy wynik w swojej karierze w tej konkurencji – 52.81, a lepszych od niego w poniedziałkowy poranek w Piscina Scandone było tylko siedmiu zawodników. Najszybciej dwie długości pływalni w Neapolu pokonał faworyt tej konkurencji Aleksandr Sadovnikov (52.21). Na starcie nie stawił się natomiast drugi z naszych reprezentantów Paweł Sendyk.

Znakomicie w eliminacjach 50m stylem grzbietowym poradziła sobie rano Agata Naskręt. Reprezentantka Biało-czerwonych zajęła w nich siódmą lokatę i bardzo zbliżyła się do swojego rekordu życiowego, uzyskanego ponad rok temu podczas krajowego czempionatu w Łodzi. W Neapolu nasza pływaczka osiągnęła drugi najlepszy czas w życiu w tej konkurencji, notując na mecie wynik 28.76. Na czele tego zestawienia znalazły się dwie Amerykanki Elise Haan (28.22) i Katharine Berkoff (28.50). Swój udział w tej konkurencji na 29. lokacie zakończyła Paulina Peda (29.94).

Daniela Georges pokonała 200m stylem dowolnym z najlepszym czasem w tym sezonie, a wynik 2:03.09 pozwolił jej awansować do wyścigów półfinałowych z 13. miejsca. Żadnej z pływaczek w porannych eliminacjach nie udało się natomiast złamać granicy dwóch minut. Najszybsza była Amerykanka Paige Madden, która osiągnęła rezultat 2:00.16.

Znakomicie rozpoczął zmagania na dystansie 50m stylem klasycznym południowoafrykański żabkach Michael Houlie, który już w eliminacjach pokusił się o nowy rekord Uniwersjady, łamiąc pierwszy w historii ścigania studenckiego granicę dwudziestu siedmiu sekund. Triumfatorowi Igrzysk Olimpijskich Młodzieży z Buenos Aires ta sztuka udała się po raz pierwszy w życiu, a od dziś może poszczycić się rekordem życiowym wynoszącym 26.98. Do dalszej fazy rozgrywek nie udało się niestety awansować mistrzowi Polski Maciejowi Hołubowi, któremu czas 28.25 dał dopiero 22. pozycję.

Na dystansie 800m stylem dowolnym kibice mogli oglądać jeszcze występ Pauliny Piechoty. Polka po swoim występie, w którym uzyskała czas 8:59.00, zajęła w eliminacjach 13. lokatę i nie zakwalifikowała się niestety do jutrzejszego finału.

Rano rozegrano także eliminacje na 200m stylem grzbietowym mężczyzn, w których z pierwszego miejsca  do popołudniowych półfinałów awansował Clark Beach. Amerykanin uzyskał w nich czas 1:57.15 i wyprzedził reprezentanta RPA Martina Binedella oraz swojego kolegę z drużyny Austina Katz’a.