Świat

Raport z Gwangju: Mistrzostwa rozpoczęte, pierwszy polski finał

Szymon Gagatek 2019-07-12 23:46

Dziś oficjalnie rozpoczęły się mistrzostwa świata w sportach wodnych. W Gwangju miała miejsce Ceremonia Otwarcia całych zawodów, a czynny udział wzięli w niej między innymi nasi pływacy, którzy od czwartku są już w Korei. Jeszcze przed uroczystością zainaugurowano zmagania w skokach do wody i pływaniu synchronicznym. I od razu doczekaliśmy się pierwszego sukcesu!

Skoki do wody

W Nambu University Municipal Aquatics Center odbyły się w piątek eliminacje skoków z trampoliny 1m. Świetny wynik wśród mężczyzn uzyskał Kacper Lesiak. Nasz reprezentant po bardzo dobrych pierwszych trzech skokach kontrolował sytuację w kolejnych próbach i ostatecznie został sklasyfikowany na 7. miejscu, pewnie wchodząc do finału! Walka o medale rozpocznie się w niedzielę o 8:30 polskiego czasu. Poza najlepszą dwunastką znalazł się natomiast Andrzej Rzeszutek, który zajął 30. lokatę. Wśród kobiet odpadła Kaja Skrzek, kończąc zmagania na 25. pozycji.

Pływanie artystyczne

Również w pływaniu artystycznym (jeszcze do niedawna zwanym synchronicznym) nie zabrakło polskich akcentów. W rywalizacji solistek w programie technicznym wystartowała Wiktoria Grabowska, która uplasowała się na 25. miejscu i nie awansowała do jutrzejszego finału. Poprawiła natomiast o jedną pozycję osiągnięcie Swietłany Szczepańskiej z mistrzostw świata w Budapeszcie. Z dalszej rywalizacji odpadł dziś także nasz duet w programie technicznym. Gabriela Damentka oraz Aleksandra Filipiuk, które podobnie jak Grabowska debiutowały na tak wielkich zawodach, znalazły się na 39. lokacie. W obu konkurencjach najlepsze były oczywiście niezawodne Rosjanki.

Ceremonia otwarcia

Po zakończeniu wszystkich sportowych emocji rozpoczęła się oficjalna Ceremonia Otwarcia. W trakcie uroczystości nie zabrakło przemarszu z flagami poszczególnych krajów biorących udział w mistrzostwach świata, przemówień oficjeli na czele z 84-letnim przewodniczącym Międzynarodowej Federacji Pływackiej Julio Maglione, a także efektownych występów i pokazu sztucznych ogni. Część artystyczną podzielono na trzy części: "Życiodajna Woda", "Morze Ludzkości" i "Fontanna Światła". Na stadionie pojawiła się między innymi reprezentacja polskich pływaków. Biało-czerwoni wylądowali już w Gwangju i rozpoczęli proces aklimatyzacji przed rywalizacją, która rozpocznie się w przyszłą niedzielę, 21 lipca.

Plan na sobotę

W sobotę w Gwangju zostaną rozdane pierwsze komplety medali. Już o 1:00 w nocy polskiego czasu do walki ruszą specjaliści od wód otwartych. Na dystansie 5 km zaprezentuje się nasz pływak, Krzysztof Pielowski. Aż trzy finały zaplanowano w skokach do wody (skoki synchroniczne z wieży 10m par mieszanych, skoki z trampoliny 1m kobiet i skoki synchroniczne z trampoliny 3m mężczyzn), a jeden w pływaniu synchronicznym (solo w programie technicznym).