Kazań 2015: Sztandera z rekordem Polski!

Szymon Gagatek 2015-08-08 12:55

Dominika Sztandera poprawiła sześcioletni rekord Polski Ewy Ścieszko na dystansie 50 m stylem klasycznym podczas przedostatniej sesji eliminacyjnej mistrzostw świata w Kazaniu. Zawodniczce Juvenii Wrocław zabrakło jednak kilkunastu setnych sekundy do awansu do półfinału. W najlepszej szesnastce sprinterów w stylu grzbietowym znalazł się natomiast Tomasz Polewka.

Sztandera zaprezentowała się ze znakomitej strony, pokonując sprinterski dystans w 31.34 s. To wynik lepszy aż o sześć dziesiątych sekundy od jej dotychczasowej życiówki! Zawodniczka Juvenii Wrocław poprawiła też o dwadzieścia siedem setnych rekord Polski w tej konkurencji, który należał do Ewy Ścieszko i został ustanowiony jeszcze w stroju poliuretanowym w 2009 roku. Okazało się jednak, że nawet to osiągnięcie nie pozwoliło Polce na znalezienie się w półfinałach. Nasza reprezentantka została sklasyfikowana na osiemnastej pozycji, ze stratą dwunastu setnych do szesnastej pływaczki w końcowej klasyfikacji. Eliminacje były pokazem siły Ruty Meilutyte, która jako jedyna złamała barierę trzydziestu sekund (29.74 s).

W półfinałach wystąpi natomiast Tomasz Polewka, który rano zajął dwunaste miejsce na 50 m stylem grzbietowym. Zawodnik AZS AWF Katowice nie zbliżył się do swojego znakomitego rekordu życiowego, ale czas 25.25 s wystarczył, by spokojnie znaleźć się w najlepszej szesnastce. W eliminacjach najlepiej spisał się Camille Lacourt z Francji. Obrońca tytułu pokonał jedną długość basenu w 24.56 s.

Na dystansie 50 metrów rywalizowały dziś również zawodniczki w stylu dowolnym. Z najlepszym czasem do półfinałów awansowała Cate Campbell (24.40 s), która o trzy setne sekundy wyprzedziła Arianę Vanderpool-Wallace. Dwudzieste czwarte miejsce zajęła nasza jedyna reprezentantka, Anna Dowgiert (25.44 s), którą dziś czeka jeszcze walka w finale 50 m stylem motylkowym.

Przed wyjątkową szansą dołączenia do elitarnego grona reprezentantów Polski, którzy na jednych mistrzostwach świata pływali w finałach trzech konkurencji indywidualnych, stanął dziś Wojciech Wojdak. W historii naszego kraju tej sztuki dokonały do tej pory tylko Grażyna Dziedzic (Guayaquil 1982) i Otylia Jędrzejczak (Melbourne 2007). Zawodnik Unii Oświęcim dobrze rozpoczął swój eliminacyjny wyścig na 1500 m stylem dowolnym, ale w drugiej części dystansu niestety osłabł i ostatecznie został sklasyfikowany na siedemnastym miejscu, z wynikiem 15:14.28. Z najlepszym czasem do ósemki wszedł mistrz i rekordzista Europy, Gregorio Paltrinieri (14:51.04).

W sobotni poranek odbyły się również eliminacje rywalizacji sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym, bez udziału Biało-czerwonych. Najlepsi okazali się w nich Amerykanie (3:24.51), którzy wyprzedzili Rosjan i Włochów.