Gwangju 2019: Pewny awans grzbiecistów, kolejna sztafeta z biletem na igrzyska

Szymon Gagatek 2019-07-25 05:29

W trakcie sesji porannej 5. dnia pływackich mistrzostw świata w Gwangju mieliśmy kilka powodów do zadowolenia. Najpierw Radosław Kawęcki i Jakub Skierka zajęli miejsca w pierwszej ósemce eliminacji na dystansie 200 m stylem grzbietowym i bez problemów awansowali do półfinałów, a później nasze zawodniczki w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym bardzo pewnie zdobyły kwalifikację olimpijską.

100 m stylem dowolnym kobiet

Eliminacje w wykonaniu biało-czerwonych otworzyła Katarzyna Wasick. Rekordzistka Polski na dystansie 100 m stylem dowolnym nie zdołała powtórzyć swojego osiągnięcia z tegorocznych mistrzostw kraju w olsztyńskiej Aquasferze i zakończyła zmagania na 22. pozycji. Dwie długości basenu pokonała w 54.68. Dokładnie taki sam rezultat zanotowała bohaterka wczorajszego finału 200 metrów, Federica Pellegrini. Na szczycie klasyfikacji końcowej znalazła się natomiast Simone Manuel. Amerykanka o jedną setną sekundy wyprzedziła Sarę Sjoestroem (53.10 - 53.11), a na 3. miejscu uplasowała się Anna Hopkin z Wielkiej Brytanii (53.21). Do półfinałów weszły wszystkie największe faworytki poza Penny Oleksiak. Mistrzyni olimpijska z Rio w ogóle nie stanęła na starcie tej konkurencji, ponieważ trenerzy kanadyjskiej reprezentacji uznali, że dużo bardziej przyda się w finale sztafet 4x200 m stylem dowolnym.

200 m stylem grzbietowym mężczyzn

Takich występów reprezentantów Polski, jak ten naszych grzbiecistów, chcielibyśmy w Gwangju oglądać jak najwięcej. Radosław Kawęcki i Jakub Skierka bez najmniejszych problemów znaleźli się w półfinałach ich koronnej konkurencji, plasując się odpowiednio na 4. i 8. pozycji. Kawęcki w swojej serii przegrał tylko z Ryanem Murphy'm, uzyskując rezultat 1:56.99. Do Amerykanina, który wygrał całe eliminacje, nasz mistrz stracił tylko 38 setnych sekundy. Przed pływakiem AZS AWF Warszawa znaleźli się jeszcze Rosjanin Jewgienij Ryłow (1:56.76) i Luke Greenbank z Wielkiej Brytanii (1:56.83). Z kolei Skierka zanotował swój najlepszy czas w sezonie (1:57.61) - tylko nieznacznie gorszy od życiówki sprzed dwóch lat. Popołudniowe wyścigi z udziałem biało-czerwonych zaplanowano na 14:35 polskiego czasu.

200 m stylem klasycznym kobiet

Na 24. miejscu w rywalizacji żabkarek na dystansie 200 metrów znalazła się Weronika Hallmann. Zawodniczka AZS AWF Warszawa uzyskała czwarty wynik w swoim życiu (2:30.22), gorszy o trzy dziesiąte sekundy od czasu, który w maju dał jej tytuł mistrzyni Polski. By zakwalifikować się do półfinałów, trzeba było jednak pływać znacznie szybciej. Szesnastą pozycję, którą zajęła reprezentantka gospodarzy Suyeon Back, dawał rezultat 2:26.56. Eliminacje wygrała Sydney Pickrem z Kanady (2:24.53), wyprzedzając o trzynaście setnych sekundy mistrzynię tegorocznej Uniwersjady, Tatjanę Schoenmaker z RPA. Piąta była faworytka całej konkurencji, Julija Jefimowa, której już rano ubyła jedna groźna rywalka. Dyskwalifikację za niejednoczesne dotknięcie ściany dłońmi na pierwszym nawrocie otrzymała bowiem mistrzyni świata na o połowę krótszym dystansie, Lilly King. Amerykanie jeszcze w trakcie sesji porannej odwołali się od tej decyzji i oczekują na decyzję komisji.

200 m stylem klasycznym mężczyzn

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn zaskakująco dobrze poradził sobie Matthew Wilson. Niespełna 21-letni żabkarz z Antypodów przez pierwsze 150 metrów swojej serii eliminacyjnej płynął szybciej od tempa na rekord świata i ostatecznie dotarł do mety z wynikiem 2:07.29. Do rekordu życiowego, kóry jest jednocześnie najlepszym czasem w historii australijskiego pływania, zabrakło mu tylko 13 setnych sekundy. Wilson był zdecydowanie najszybszy w całej stawce. Drugą lokatę zajął broniący tytułu Anton Czupkow z Rosji (2:08.22), a barierę 2 minut i 9 sekund złamali jeszcze Marco Koch z Niemiec i Szwed Erik Persson. Z dalszą rywalizacją pożegnał się natomiast Dawid Szwedzki, który został sklasyfikowany na 41. pozycji. Reprezentant Polski pokonał cztery długości basenu w 2:15.91.

4x200 m stylem dowolnym kobiet

Polskie sztafety mają w Gwangju 100-procentową skuteczność. Po kwalifikacjach olimpijskich wywalczonych na 4x100 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn oraz 4x100 m stylem zmiennym mix, nadszedł czas na bardzo pewny awans na igrzyska drużyny Polek na dystansie 4x200 m stylem dowolnym. Nasze zawodniczki zajęły 9. miejsce w stawce 14 zespołów, notując na swoich zmianach niezłe rezultaty. Jako pierwsza do wody wskoczyła Aleksandra Polańska, która drugi raz w życiu złamała barierę dwóch minut (1:59.80). Kolejne cztery długości basenu w czasie 2:00.76 pokonała Dominika Kossakowska, następnie bardzo dobrą zmianę dała Marta Klimek (2:00.13), a wyścig zakończyła Aleksandra Knop (2:01.01). Łączny czas Polek wyniósł 8:01.70. Eliminacje wygrały Australijki, przed Amerykankami i Rosjankami.