Wielomecz Budapeszt: DWA REKORDY KRAJU W DRUGIM BLOKU!

Joanna Kwatera 2016-05-08 00:32

Popołudniowy blok wielomeczu juniorów w Budapeszcie obfitował w nie mniej ważne wydarzenia aniżeli ten poranny, a właściwie eksplodował z podwójną siła – w drugim bloku pływackich zmagań Polacy ustanowili dwa nowe rekordy kraju!

Autorzy nowych najlepszych osiągnięć w historii kraju to uczestnicy wyścigów w konkurencji 50m stylem motylkowym. A zapoczątkował to Jakub Smoliński, który najszybciej przepłynął jedną długość basenu popularnym „delfinem”, zdobywając złoty medal i notując rezultat 25.01, a więc o cztery setne sekundy lepszy niż dotychczasowe rekordowe osiągnięcie wśród 16latków Pawła Wernera z Mistrzostw Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim z 2009 roku. Zaraz po nim w rywalizacji dziewcząt w tej konkurencji wystartowała Maria Murawska i mimo, że czas 29.39 nie dał jej pozycji medalowej, okazał się on nowym rekordem kraju w kategorii wiekowej 13 latek. Polka zajęła w tym wyścigu czwarte miejsce i wymazała z tabel rekordowy dotychczas wynik Katarzyny Ptasińskiej, ustanowiony w 2003 roku.

Kolejny złoty krążek dla naszej drużyny narodowej wywalczył żabkarz Piotr Siemiński. Polak jako jedyny w stawce przepłynął jedną długość basenu stylem klasycznym poniżej 30 sekund, a wynik 29.34 to jego poprawiony o ponad sekundę nowy rekord życiowy i pierwszy w karierze rezultat poniżej 30 sekund w tej konkurencji. Trzecią lokatę w tym wyścigu wywalczył Jakub Sobiecki (30.53 rekord życiowy). W wyścigu dziewcząt w tej konkurencji drugie miejsce zajęła Oliwia Kaniak, która była tylko o jedną setną sekundy wolniejsza od Czeszki Josefiny Vojtechovej, a czas 34.71 to jej nowy rekord życiowy.

Drugie miejsce w rywalizacji kraulistów na dystansie 200m zdobył Karol Młynarczyk, a wynik 1:55.29 pozwolił mu dołożyć do dorobku reprezentacji Polski srebrny medal. Młynarczyk jednak na tym nie poprzestał i kilka chwil później kolejny srebrny krążek zawisł na jego szyi. Tym razem pływak G8 Bielany stoczył zacięty bój o zwycięstwo na dystansie 200m stylem grzbietowym z zawodnikiem gospodarzy Kristofem Milakiem i ostatecznie uległ Węgrowi o nieco ponad 1,5 sekundy, ale rezultatem 2:07.86 poprawił swoje najlepsze dotychczas osiągnięcie w karierze w tej konkurencji o ponad 3 sekundy. Trzeci w tym wyścigu był Jan Karolczak, a wynik 2:10.58 to jego nowy rekord życiowy.

Jeszcze jeden srebrny medal do worka medali polskiej drużyny dołożył Jan Kałusowski, który w wyścigu na dystansie 400m stylem zmiennym był drugi, odnotowując czas 4:32.63. Zawodnik Trójki Łódź na mecie wyprzedził kolejnego reprezentanta Biało-czerwonych Kamila Sachę, dla którego osiągnięty wynik 4:39.92 to poprawiony o ponad 6 sekund nowy rekord życiowy.

Brązowe medale w drugim bloku zawodów zdobywali jeszcze: Emil Krzykała w konkurencji 200m stylem dowolnym (1:56.55 rekord życiowy) i Aleksandra Knop na dystansie 200m stylem grzbietowym (2:22.36 rekord życiowy).

Na zakończenie popołudniowego bloku (tak jak i w bloku porannym) drużyna chłopców w składzie Karol Młynarczyk, Jan Karolczak, Emil Krzykała i Bartłomiej Koziejko stanęła na najwyższym stopniu podium wygrywając zdecydowanie rywalizację sztafetową tym razem w konkurencji 4x200m stylem dowolnym wynikiem 7:46.95.

Po pierwszym dniu zawodów w klasyfikacji punktowej prowadzi drużyna Węgier, która uzyskała 323 pkt. Na drugiej lokacie plasują się Polacy (269 pkt), a na trzeciej Czesi (229 pkt).