Świat

Wielomecz Ateny: Osiemnastka na dziwięć

Joanna Kwatera 2017-04-09 01:00

Dziewięć medali, w tym trzy z najcenniejszego kruszcu, udało się zgromadzić członkom polskiej ekipy pierwszego dnia zmagań podczas wielomeczu pływackiego w Atenach. Doskonałą dyspozycją wyróżnili się Aleksandra Knop i Filip Orlicz.

 

W stolicy Grecji w ten weekend rywalizują z sobą młodzi pływacy z jedenastu krajów: Polski, Izraela, Grecji, Szwajcarii, Turcji, Czech, Finlandii, Austrii, Ukrainy, Cypru i Bułgarii. Do Aten delegowana została osiemnastoosobowa ekipa naszego kraju: dziewcząt z rocznika 2002 i 2003 oraz chłopców urodzonych w latach 2001 i 2002.

 

Już pierwsza poranna konkurencja tych zawodów dała nam wiele powodów do radości kiedy na najwyższym stopniu podium stanął Filip Orlicz. Jedyny piętnastolatek w polskiej drużynie triumfował w konkurencji 100m stylem dowolnym, pokonując dwie długości basenu w czasie 52.34 i bijąc swój rekord życiowy na tym dystansie o ponad sekundę. Osiem setnych za nim do mety dotarł Szwajcar Antonio Djakovic, a pół sekundy później Izraelczyk Michael Smirnov. Wśród kobiet Maria Murawska zajęła dziewiątą lokatę, ale warto dodać, że Polka była jedyną czternastoletnią pływaczką w tym wyścigu. W kolejnych konkurencjach Biało-czerwoni zanotowali „srebrną serię”, plasując się trzy razy z rzędu na drugiej lokacie. Na środkowym stopniu podium stawali kolejno Zuzanna Herasimowicz, która w konkurencji 200m stylem grzbietowym wypływała swój nowy rekord życiowy 2:20.12, Marcin Goraj (w tej samej konkurencji 2:08.10) oraz Aleksandra Knop za dystans 400m stylem zmiennym (5:06.71). We wszystkich trzech wyścigach naszych reprezentantów pokonywali zawodnicy z Izraela. W ostatniej przedpołudniowej konkurencji 4x100m stylem zmiennym polskim pływakom udało się jeszcze wywalczyć brązowy krążek, a ekipa w składzie: Jan Karolczak, Jakub Sobiecki, Marcin Goraj i Filip Orlicz dała się nieznacznie wyprzedzić jedynie reprezentantom Izraela i Szwajcarii.

 

Rywalizację w sesji popołudniowej rozpoczęła znakomitym występem Aleksandra Knop. Czternastolatka wyraźnie pokonała na dystansie 400m stylem dowolnym starsze przeciwniczki, śrubując swój rekord życiowy do wyniku 4:25.09. Druga Austriaczka Mila Dragovic dotarła na metę ponad dwie sekundy za nią! W tej samej konkurencji Szwajcar Djakovic zrewanżował się rywalom za poranną porażkę i zwyciężył te zmagania z czasem 4:01.24, a Orliczowi udało się finiszować na trzeciej lokacie, miażdżąc swoje najlepsze życiowe osiągnięcie o ponad pięć sekund - 4:02.41. Wyprzedził go jeszcze Grek Stayros Kedros, który wpadł na metę dwadzieścia dwie setne sekundy przed nim. Na trzecim miejscu popołudniu plasował się także Marcin Goraj. Pływak z Krakowa pokonał 100m stylem motylkowym osiągając wynik 56.42. Znakomitym rezultatem popisał się zwycięzca tej konkurencji Noe Ponti. Szwajcar dwie długości basenu przepłynął w czasie 53.99! Na dobre zakończenie dnia na pływalni w Atenach polscy zawodnicy odnieśli trumf w zmaganiach sztafetowych 4x200m stylem dowolnym. Filip Orlicz, Oskar Jamielita, Kacper Piotrowski i Jan Karolczak o zwycięstwo musieli mocno powalczyć z silną ekipą z Izraela. Ostatecznie finiszowali na pierwszej pozycji, wyprzedzając rywali o 0,24 sekundy oraz ekipę gospodarzy, która straciła do Polaków już prawie sekundę. Wśród dziewcząt nasza reprezentacja zajęła lokatę tuż za podium.

 

W tabeli punktowej po pierwszym dniu pływackich zmagań w Atenach prowadzi bardzo dobrze tu startujący zespół z Izraela, który w samym tylko bloku porannym odniósł aż cztery z ośmiu zwycięstw i zgromadził na swoim koncie 141 pkt. Na drugim miejscu plasuje się ekipa z Polski (110 pkt), a tuż za nimi Grecy (105 pkt).