Baku 2019: Grzbieciści w finałach!

Szymon Gagatek 2019-07-22 17:08

Filip Kosiński na 100 m stylem grzbietowym i Laura Bernat na dwukrotnie dłuższym dystansie awansowali do finałów Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, który dziś rozpoczął się w Baku. Ta sztuka nie udała się natomiast Nazarowi Żurawelowi na 200 m stylem klasycznym. Pierwsze złote medale imprezy w stolicy Azerbejdżanu trafiły do faworytów z Wielkiej Brytanii i Chorwacji.

Kosiński w półfinale nieznacznie szybciej niż w eliminacjach. Dwie długości basenu pokonał w 57.63, a więc o zaledwie jedną setną sekundy wolniej od rekordu życiowego i został sklasyfikowany na 7. pozycji. Podopieczny Edwarda Deca wystartuje jutro w wyścigu finałowym otwierającym popołudniowy blok zawodów, o godzinie 15:00 polskiego czasu. W tej konkurencji faworytem będzie bez wątpienia Aleksiej Tkaczew. Rosjanin poprawił dziś najlepszy wynik w historii zawodów (55.66), dzięki czemu wyraźnie wyprzedził Huberta Kosa z Węgier (56.13).

Po znakomitym porannym występie na 200 m stylem grzbietowym (rekord Polski 14- i 15-latek) Laura Bernat tym razem nie forsowała przesadnie tempa i spokojnie weszła do czołowej ósemki z 4. rezultatem (2:15.04). Przed nią w klasyfikacji końcowej znalazły się tylko mistrzyni Europy juniorek Erika Gaetani z Włoch (2:13.75), Katie Shanahan z Wielkiej Brytanii (2:14.03) i Lucie Mosdzien z Niemiec (2:14.06). Finałową walkę o medale zaplanowano na wtorek na godzinę 16:06.

Na półfinałach swój udział w zmaganiach na 200 m stylem klasycznym zakończył Nazar Żurawel. Nasz reprezentant uzyskał czas 2:21.57 i został sklasyfikowany na 12. pozycji. Z najlepszym wynikiem do ósemki wszedł rosyjski żabkarz Dmitrij Aschabow (2:17.18).

W wyścigach finałowych nie oglądaliśmy dziś biało-czerwonych, a złote medale wywalczyli faworyci. Najpierw 15-letnia Shanahan triumfowała na 400 m stylem zmiennym. Brytyjka, która ma już na swoim koncie brąz tegorocznych mistrzostw Europy juniorów, poprawiła ustanowiony przez siebie w eliminacjach rekord zawodów. Uzyskała rezultat 4:43.92, nie dając rywalkom żadnych szans. Druga na mecie Lia Csulak z Węgier finiszowała ze stratą ponad sześciu i pół sekundy, a na najniższym stopniu podium stanęła Chiara Fontana z Włoch. Z kolei wśród chłopców na dystansie 400 m stylem dowolnym reprezentujący Chorwację Franko Grgic wyprzedził o 53 setne sekundy Silasa Betha z Niemiec (3:52.10 - 3:52.63). Trzeci był Grek Alexandros Kachris.