Świat

Biało-czerwoni w Gwangju - 26.07

Szymon Gagatek 2019-07-25 21:08

W oczekiwaniu na start Radosława Kawęckiego w finale 200 m stylem grzbietowym będziemy z zainteresowaniem śledzić sesję eliminacyjną szóstego dnia mistrzostw świata w Gwangju, licząc na to, że przyniesie nam ona kilka ciekawych wyników reprezentantów Polski. Rano do wody wskoczy między innymi Paweł Juraszek, doczekamy się też juniorskiego debiutu i kolejnej walki o olimpijską kwalifikację dla sztafety.

Jako pierwszy na słupku startowym pojawi się Konrad Czerniak. Nasz delfinista spróbuje swoich sił na dystansie 100 m stylem motylkowym. W tym roku stawka w jego koronnej konkurencji jest naprawdę mocna i już o awans do półfinałów trzeba się będzie bardzo postarać. Lublinianin trafił do przedostatniej serii i popłynie na torze nr 7, a jego najgroźniejszymi rywalami będą mistrz Europy z Glasgow Piero Codia, Amerykanin Jack Conger i Brytyjczyk James Guy. 

Już chwilę później, po kilku długich dniach wyczekiwania, do walki w swoim pierwszym w życiu starcie na czempionacie globu ruszy Zuzanna Herasimowicz. Finalistka mistrzostw Europy juniorów do Gwangju przyleciała po naukę, a jej kolejnym docelowym startem mają być juniorskie mistrzostwa świata. Okazję do zdobycia wielkiego doświadczenia będzie miała jednak znakomitą. Jej świetne występy w tym sezonie spowodowały, że już w wieku 17 lat popłynie w serii rozstawionej, mając obok siebie w jednym wyścigu takie zawodniczki jak Katinka Hosszu czy Kanadyjki Taylor Ruck i Kylie Masse. 

Długo na swój start musiał czekać również Paweł Juraszek. Niespodziewany finalista mistrzostw świata w 2017 roku na dystansie 50 m stylem dowolnym, tym razem jest w swojej koronnej konkurencji jedną z naszych największych nadziei na dobry wynik w Korei Południowej. Na liście zgłoszeń figuruje z 6. rezultatem, a już w porannym wyścigu zmierzy się między innymi z Włochem Andreą Verganim, Japończykiem Shinrim Shiourą czy finalistami na dystansie 100 metrów, Marcelo Cherighinim z Brazylii i Nandorem Nemethem z Węgier.

Jako ostatnia w konkurencji indywidualnej do rywalizacji przystąpi Paulina Nogaj. Na dystansie 50 m stylem motylkowym popłynie w ostatniej nierozstawionej serii i pewnie spróbuje zbliżyć się do swojego rekordu życiowego. Wszystko między innymi po to, by jak najlepiej przygotować się do niedzielnej walki o olimpijską kwalifikację w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym.

W piątek o bilet na igrzyska postarają się natomiast nasi zawodnicy na dystansie 4x200 m stylem dowolnym. Jan Świtkowski, Jan Hołub, Jakub Kraska i Kacper Majchrzak stworzą jedną z 23 drużyn, które zostały zgłoszone do startu. O miejsce w czołowej 12-stce będzie więc trochę trudniej, niż w przypadku pań.

Początek sesji eliminacyjnej o 3:00 w nocy. Transmisja w TVP Sport, na stronie sport.tvp.pl oraz na kanale FINA TV.

Starty Polaków - 26.07 - sesja eliminacyjna:

3:00 - 100 m stylem motylkowym mężczyzn
   Konrad Czerniak (seria 8/9, tor 7)

3:23 - 200 m stylem grzbietowym kobiet
   Zuzanna Herasimowicz (seria 4/5, tor 8)

3:43 - 50 m stylem dowolnym mężczyzn
   Paweł Juraszek (seria 12/14, tor 5)

4:11 - 50 m stylem motylkowym kobiet
   Paulina Nogaj (seria 4/7, tor 7)

4:26 - 4x200 m stylem dowolnym mężczyzn
   Polska (seria 2/3, tor 9)