Netanja 2015: Kawęcki w poczwórnej koronie!

Szymon Gagatek 2015-12-02 16:50

Nie ma mocnych na Radosława Kawęckiego! Dwukrotny mistrz świata zwyciężył dziś w mistrzostwach Europy na krótkiej pływalni na dystansie 200 m stylem grzbietowym po raz czwarty z rzędu! Podopieczny Pawła Słomińskiego zdominował rywalizację w wyścigu finałowym, uzyskując świetny czas i wyprzedzając zdecydowanie reprezentanta gospodarzy, Yakova Toumarkina.

Polak wyszedł na start skoncetrowany, skupiony tylko na wykonaniu swojego zadania. Tuż po nim przy swoim słupku startowym pojawił się faworyt gospodarzy, witany głośnymi okrzykami kibiców. Na Kawęckim nie zrobiło to jednak żadnego wrażenia. Bardzo szybko wypracował sobie przewagę nad resztą stawki i stale ją powiększał. Dystans ośmiu długości basenu pokonał w 1:48.33. Tak szybko na mistrzostwach Europy nie pływał jeszcze nigdy! Toumarkinowi również udało się złamać barierę minuty i pięćdziesięciu sekund. Czasem 1:49.84 ustanowił nowy rekord Izraela. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast utalentowany Włoch, Simone Sabbioni (1:50.75).

Złote medale Radosława Kawęckiego:
Szczecin 2011: 1:49.15
Chartres 2012: 1:48.51
Herning 2013: 1:49.42
Netanja 2015: 1:48.33 [rekord mistrzostw]

Zawodnika AZS AWF Warszawa czeka jeszcze w Netanji jeden start indywidualny. Już jutro rozpocznie walkę na dystansie 100 m stylem grzbietowym, przystępując do tej konkurencji z najlepszym czasem zgłoszenia. Jeżeli wszystko pójdzie po jego myśli, to w piątek będzie mógł pokusić się o powtórzenie pamiętnego wyczynu z europejskiego czempionatu w Szczecinie, gdzie stawał na najwyższym stopniu podium rywalizacji grzbiecistów zarówno na 100, jak i na 200 metrów.

Dzięki swojemu dzisiejszemu osiągnięciu Kawęcki dołączył do nielicznego grona zawodników, którzy w swojej karierze byli w stanie zwyciężyć w jednej konkurencji na mistrzostwach Europy na krótkim basenie co najmniej cztery razy z rzędu. Polak jest ósmym pływakiem w historii, który dokonał tej sztuki. Absolutnymi rekordzistami są Oleg Lisogor z Ukrainy (50 m stylem klasycznym) oraz Peter Mankoc ze Słowenii (100 m stylem zmiennym), którzy triumfowali na czempionacie Starego Kontynentu nieprzerwanie przez siedem edycji tej imprezy.