MEM: Ozłocony po raz trzeci!

Joanna Kwatera 2016-05-29 00:59

Przedostatni dzień mistrzostw Europy w Londyniena pływalni Aquatics Centre trwał bardzo długo, a polscy zawodnicy długo kazali nam czekać na pierwsze medale. Cierpliwość jednak się opłaciła, bo Polacy zdobyli 3 kolejne krążki: dwa złote i jeden srebrny.Kibice byli też świadkami 3 nowych rekordów świata i 13 Starego Kontynentu.

Sobotnie zmagania w Aquatics Centre rozpoczęły wyścigi na dystansie 200m stylem grzbietowym. Już na początku rywalizacji polska pływaczka otarła się o podium tej konkurencji w kat. 75-79 lat. Krystyna Nicpoń, uzyskując czas 4:19.91 uplasowała się ostatecznie na czwartej pozycji czempionatu Starego Kontynentu.

Jedenastą lokatę zajęła Ewa Szała w kat 55-59 lat, która osiągnęła czas 3:07.24. W kat 45-49 lat dwudziesta czwarta była Marta Frank z wynikiem 3:00.12, a trzydziesta Jolanta Płatek (3:06.86). Niewiele do rekordu kraju brakło Paulinie Palmowskiej, która dystans ten pokonała w czasie 2:44.84 i zajęła 19 miejsce w kat. 30-34 lata. Dopiero trzecią lokatę w tej kategorii wiekowej zajęła dwukrotna olimpijka Katy Sexton, uzyskując rezultat 2:28.07 i dając się znacznie wyprzedzić Włoszce Robercie Ioppi i swojej rodaczce Rachael Keir. Jej wynik był również daleki od rekordu Europy, który wynosi 2:22.52 i należy do Brytyjki Corben.

Swój własny REKORD GLOBU i Europy o ponad sekundę wyśrubowała w kat. 45-49 lat Brytyjka Joanna Corben. Zawodniczce gospodarzy pokonanie dystansu 200m stylem grzbietowym zajęło zaledwie 2:24.06.

Rekord Europy poprawiła w kat. 50-54 Silvia Parocchi. Włoszka zanotowała wynik 2:32.68, który jest zarazem trzecim najlepszym czasem w historii, uzyskanym w tej kategorii wiekowej w tej konkurencji (szybciej pływała tylko Amerykanka Ellen Reynolds).

Najlepiej wśród mężczyzn z naszych reprezentantów radził sobie na tym dystansie Marek Rother. Zawodnik WKS Śląsk Wrocław przepłynął 4 długości basenu stylem grzbietowym w czasie 2:24.55, który wystarczył do zajęcia 8 lokaty w kat. 45-49 lat. W tej samej kategorii wiekowej Maciej Dąbrowski był 41 (2:55.68). 12 pozycję wśród zawodników 30-34 letnich zanotował Karol Zemier, który uzyskał rezultat 2:20.20. W tej konkurencji startowali jeszcze: w kat 55-59 lat – Jan Barucha – 28 miejsce, czas 3:15.37 i Zbigniew Szozda – 31 lokata, czas 3:17.42.

Doskonały rezultat uzyskał w kat. 40-44 lata Włoch Maurizio Tersar. Czas 2:10.46 to nowy REKORD ŚWIATA w tej kategorii wiekowej, o 0,67 sekundy lepszy od dotychczasowego najlepszego wyniku w historii Amerykanina Frederika Hviid’a.

Wynikiem lepszym od rekordu Europy w kat. 50-54 lata popisał się dziś Alessio Germani. Włoch uzyskał rezultat 2:24.93, który jest o 0,22 sekundy lepszy niż dotychczasowe najlepsze osiągnięcie w Europie należące do Dariusza Wolnego, uzyskane na mistrzostwach świata w Goeteborgu w 2010 roku.

Następnie do wody wskoczyli specjaliści od sprintu w stylu motylkowym. Wśród kobiet najwyższe miejsce z naszych reprezentantek zajęła w kat 35-39 lat Anna Duda. Zawodniczka z Rybnika pierwszy raz w historii naszego kraju w tej kategorii wiekowej przepłynęła jedną długość basenu popularnym delfinem poniżej 30 sekund, uzyskując czas 29.86 i rezultatem tym ustanowiła nowy rekord Polski. Szóstą lokatę w kat. 50-54 wypływała sobie Mariola Kuliś, która wynikiem 32.32 znacznie poprawiła rekord Polski w tej kat wiekowej. 28 miejsce w tych wyścigach zanotowała Urszula Mróz, a 45 lokatę zajęła Ewa Stępień. W tej kategorii wiekowej zwyciężyła mistrzyni świata z Kazania Anette Philipsson z czasem 30.37. W kat 60-64 lata Mirosława Rajtar zajęła 13 miejsce (44.36).

Wśród mężczyzn na dystansie 50 stylem motylkowym rekord Europy padł w najstarszej kategorii wiekowej, rywalizującej w tych mistrzostwach (85-89 lat), a ustanowił go Niemiec Curt Zeiss, który wynikiem 48.21 pobił dotychczas najlepsze osiągnięcie w Europie o prawie 5 sekund. Kolejny rekord Starego Kontynentu w tej konkurencji w kat. 75-79 poprawił reprezentant gospodarzy Neil Mackinnon, osiągając wynik 33.74. Osiągnięciem lepszym niż dotychczasowy rekord Europy popisał się też w kat 30-34 Stefano Razeto. Niemiec przepłynął jedną długość basenu w czasie 24.67. Wśród Polaków najlepiej radził sobie właśnie w kat. 30-34 Jacek Kaczyński, który zajął 7 lokatę, osiągając czas 26.25. W tej samej kategorii wiekowej 41 pozycję wywalczył Marcin Celejowski (28.35), a na 63 pozycji uplasował się Paweł Majchrzak (29.30).

Na tym dystansie wystartowali jeszcze: w kat. 65-69 lat – Zbiegniew Maciejczyk – 9 miejsce, czas 37.22, 17 lokatę osiągnął Wiesław Kornicki (42.60), a Włodzimierz Bosowski był dwudziesty pierwszy (48.65). W kat. 60-64 lata trzydziesty szósty był Mirosław Matusik (36.79). W kat. 45-49 lat Tadeusz Stuchlik zajął 44 miejsce (30.09). w kat. 35-39 lat Maciej Szymański był dwunasty (27.38), 78 miejsce zajął Marcin Wilczęga (30.57), a 91 lokatę wywalczył Tomasz Rybak (31.13). 103 pozycję zajął Marcin Szymański (31.68). W kat 25-29 lat 53 lokatę odnotował Tomasz Wilczęga (28.11).

Później przyszedł czas na wyścigi w stylu dowolnym. Najpierw odbyły się zmagania na dystansie 100m. I w końcu doczekaliśmy się dzisiaj medali dla polskiej reprezentacji. Warto było czekać, bo do worka polskich zdobyczy medalowych wpadły od razu aż 2 złote krążki! Drugi złoty medal zdobył na tych mistrzostwach wywalczył najstarszy ich uczestnik Kazimierz Mrówczyński. Zawodnik ze Zgierza udowodnił, że dystans ten pływa zawsze równo „jak w zegarku”, a czas 2:22.69 jest o 0,08 sekundy lepszy niż jego rekord kraju w kat. 90-94 lata. Nie chciał być gorszy również kategorię wiekową niżej Stanisław Krokoszyński, który zawsze prezentuje wysoką klasę pływania i z rezultatem 1:40.26 również stanął na najwyższym stopniu podium londyńskiej rywalizacji. Trzeci dziś krążek tym razem koloru srebrnego „wyłowił z basenu” Leszek Madej. Zawodnik Warsaw Masters Team kończąc wyścig z wynikiem 58.55 – lepszym od jego rekordu Polski, dał się wyprzedzić jedynie Włochowi Marco Colombo zaledwie o 0,21 sekundy.

Kolejny raz o „włos” od medalu był Bolesław Szuter i tym razem zabrakło naprawdę niewiele. Różnica pomiędzy pierwszym a czwartym zawodnikiem na mecie w kat. 45-49 lat wynosiła zaledwie 0,22 sekundy. Wynik pływaka Warsaw Masters Team - 55.50, a więc nowy rekord kraju, pozwolił mu zając na czempionacie Starego Kontynentu ostatecznie czwartą lokatę. Nowy rekord Polski ustanowił też w konkurencji 100m stylem dowolnym Przemysław Jurek w kat. 35-39 lat, a czas 55.62 uplasował go na 10 pozycji w tej kategorii wiekowej.

W konkurencji też udział wzięli jeszcze: Paweł Olszewski – kat. 50-54 – 27 miejsce, czas 1:01.91, w kat. 40-44 – Bartłomiej Czarnota – 33 miejsce, czas 59.61, w kat. 35-39 – Waldemar Jagiełło – 73 miejsce, czas 1:01.51, w kat. 30-34 lata – Jan Pfitzner – 36 pozycja, czas 57.89, w kat. 25-29 lat – Bartosz Galota – 14 lokata, czas 54.67, Adrian Styrzyński – 29 miejsce, czas 56.04 i Tomasz Wilczęga – 93 miejsce, czas 59.19.

Nowe rekordy Europy w konkurencji 100m stylem dowolnym wśród kobiet ustanowiły: Atie Pijtak–Radersma (NED) –kat. 60-64 lata, czasem 1:03.92 oraz Raakel Luoto (FIN) – kat. 40-44 lata, wynikiem 59.63. Najlepiej z Polek na tym dystansie poradziła sobie Barbara Brendler, której wynik 1:36.98 dał 14 lokatę w kat. 65-69 lat. Szesnaste miejsca zajęły dwie polskie zawodniczki: Veronica Campbell – Zemier w kat. 30-34 lata, która przepłynęła dwie długości basenu w czasie 1:04.03 i Mirosława Rajtar w kat. 60-64, uzyskując czas 1:27.60. W konkurencji tej udział wzięły jeszcze: Joanna Wasilewicz – kat. 55-59 lat – 37 miejsce, czas 1:26.46 i Ilona Szkudlarz – kat. 50-54 lata – 39 pozycja, czas 1:15.25.

Dla ciekawostki w kategorii 25-29 lat zwyciężyła specjalistka od tego właśnie dystansu - olimpijka z Londynu, medalistka mistrzostw świata i dwukrotna mistrzyni Europy na długim basenie w sztafecie 4x100m stylem dowolnym, a także złota medalistka mistrzostw Europy ze Szczecina z 2011 roku (basen 25m) ze sztafety 4x50m stylem dowolnym - Daniela Schreiber, uzyskując czas 57.70. Niemka zajęła też druga lokatę w wyścigach na dystansie 50m stylem motylkowym (28.01).

W ostatniej indywidualnej dziś konkurencji na dystansie 400m stylem dowolnym wystartowały Panie. Już w pierwszym wyścigu kibice zgromadzeni na trybunach byli świadkami kolejnego REKORDU ŚWIATA, a wrzawa była tym większa, że ustanowiła go reprezentantka gospodarzy – Jane Asher. Brytyjka dystans ten przepłynęła jeszcze o prawie 10 sekund szybciej niż marcu tego roku, kiedy poprawiła o klasę najlepsze osiągnięcie w historii, a dziś wpisuje ona w rekordowe tabele wynik 7:10.67.

W kategorii 65-69 lat rekord Starego Kontynentu zmiażdżyła też Destailleur Vandenbulck. Francuzka była dziś klasą dla siebie w rywalizacji w tej kategorii wiekowej, gdzie osiągnęła rezultat 5:32.71, a drugą na mecie Portugalkę Anę Ferreirę wyprzedziła prawie o minutę! Rekord Europy czasem 5:27.18 poprawiła także w kat. 60-64 lata Włoszka Cristina Tarantino. W kat 55-59 lat podobnego wyczynu dokonała Niemka Barbara Gellrich, uzyskując wynik 5:03.67.

Polskę w tej konkurencji reprezentowały: Anna Szemberg, która w kategorii 65-69 lat z wynikiem 7:22.57 zajęła 11 lokatę, Beata Sulewska w kat. 40-44 lata, która z czasem 5:13.62 uplasowała się na 16 pozycji oraz Dominika Michalik – dziewiata w kat 35-39 lat z rezultatem 5:09.34.

Ze względu na bardzo późną porę rozgrywania wyścigów sztafetowych i brak oficjalnych wyników do tego momentu, informacja o wynikach tej konkurencji zostanie uzupełniona w dniu jutrzejszym.