V4 Olympic Hopes: Polacy kończą zmagania na drugim miejscu!

Joanna Kwatera 2019-05-05 15:46

Ostatniego dnia mitingu V4 Olympic Hopes w Oświęcimiu polscy pływacy nie zwolnili tempa, wygrywając aż sześć konkurencji. Brylowali zarówno w sprintach, jak i na długich dystansach, a kolejne trofea dorzuciły polskie sztafety. Ogółem polska drużyna zajęła w tej imprezie drugą lokatę w klasyfikacji punktowej, a lepsi od Biało-czerwonych byli tylko Węgrzy.

Mateusz Chowaniec przyzwyczaił już kibiców do pływania na wysokim poziomie i nie inaczej było już w pierwszej konkurencji dzisiejszego dnia rywalizacji przy ulicy Chemików. Królewski dystans stylem dowolnym rozpoczął najszybciej, najszybciej też znalazł się na mecie tego wyścigu, osiągając rezultat 51.25. Równie wysokiej klasy zawodniczką jest Wiktoria Guść, która już wczoraj w sztafecie poprawiała najlepsze życiowe wyniki na 100m kraulem, a dziś popłynęła jeszcze szybciej, łamiąc w końcu i to znacznie barierę pięćdziesięciu ośmiu sekund. Podopieczna Bartosza Olejarczyka znakomicie finiszowała, a czas 57.39 jest słabszy już zaledwie o nieco ponad pół sekundy od niemal dwudziestoletniego już wybitnego osiągnięcia Agaty Korc w tej kategorii wiekowej.

Na najwyższym stopniu podium po raz kolejny stanęła Klaudia Tarasiewicz, tym razem okazała się najlepsza na 800m stylem dowolnym. Prawie cały wyścig zawodniczka Polonii Warszawa płynęła niemal równo z Beatrix Tanko, ale na ostatnich stu metrach włączyła piąty bieg i Węgierka nie wytrzymała już tempa rozpędzonej Polki, dopływając do mety aż ponad cztery sekundy za Tarasiewicz. Czas zwyciężczyni to 9:01.19. Na o połowę krótszym dystansie triumfował Michał Daszkiewicz, który nie dał się ograć dwóm Węgrom – znakomicie tu dysponowanemu Hubertowi Kosowi i Zsomborowi Bujdoso. Polak finiszował z czasem 4:00.86. Co więcej od dzisiaj trzy najlepsze wyniki w jego karierze w tej konkurencji pochodzą właśnie z występów na oświęcimskiej pływalni.

Mocny finisz przesądził też o zwycięstwie Katarzyny Klimczyk w konkurencji 200m stylem klasycznym, która także o wygraną musiała się ścigać głównie z dwoma Węgierkami. Ostatecznie Polka, uzyskując nowy rekord życiowy 2:35.72 nie dała szans rywalkom, które musiały zadowolić się pozostałymi miejscami na podium.

W konkurencji sprinterskiej stylem grzbietowym nasi reprezentanci wywalczyli drugie lokaty, a Oliwier Sieczek zakończył zmagania z rekordem życiowym 27.54. Dominikę Trentkiewicz pokonała tylko Panna Ugrai, a obie na finiszu dzieliło dokładnie trzy dziesiąte sekundy (30.04 – 30.34). Na 100m stylem motylkowym Polacy również cieszyli się ze srebrnych medali, a zdobyli je Paweł Uryniuk (56.03) i Paulina Cierpiałowska, która poprawiła swój najlepszy czas w życiu do rezultatu 1:03.84.

Emocjonującą rywalizację w Oświęcimiu zakończyły zmagania sztafetowe 4x100m stylem zmiennym, w których znów znakomicie wypadły polskie drużyny. Dziewczęta ustąpiły tylko miejsca Węgierkom, choć już płynąca na pierwszej zmianie Laura Bernat wyśrubowała swój rekord życiowy na 100m stylem grzbietowym do wyniku 1:04.73. Następnie do wody wskakiwały Klimczyk i Cierpiałowska, a w pogoń za Madziarkami rzuciła się jeszcze na ostatnim odcinku stylem dowolnym Guść. Polka pokonała ten odcinek niemal dwie sekundy szybciej od rywalki z Węgier, notując na swojej zmianie 56.78! ale do rezultatu konkurentek zabrakło kolejnych ponad dwóch sekund. Polki uzyskały czas 4:19.93.

Jeszcze lepiej w tych zmaganiach wypadli chłopcy. Mocno rywalizację rozpoczął Filip Kosiński w stylu grzbietowym, uzyskując drugi najlepszy wynik w historii krajowego ścigania 15-latków na gtym dystansie 57.88. Następnie dobrze zaprezentowali się Bartosz Skóra w stylu klasycznym i Mateusz Mamcarz w stylu motylkowym, a wyścig ten zakończył fenomenalnym występem Chowaniec, pokonując ostatnie sto metrów w 50.34. Polacy z wynikiem 3:51.63 zameldowali się ponad pół sekundy przed Węgrami i ponad dziesięć przed Czechami i Słowakami.

Ostatecznie polska drużyna w klasyfikacji punktowej uplasowała się na drugiej lokacie, gromadząc na swoim koncie 432 pkt i trzydzieści siedem medali. Najlepsi okazali się pływacy z Węgier (532 pkt).