PŚ: Kawęcki znów wygrywa! Medalowy dzień Polaków

Szymon Gagatek 2017-08-03 22:52

To był świetny dzień dla naszych pływaków! Po nieudanym czempionacie globu Radosław Kawęcki szybko wrócił na zwycięski szlak na dystansie 200 m stylem grzbietowym, zdobywając dla Polski jedyne złoto podczas inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata w Moskwie. Pozostali biało-czerwoni dołożyli do naszego dorobku jeszcze cztery medale.

Dominacja mistrza świata

Kawęcki w swojej koronnej konkurencji skorzystał z nowego regulaminu cyklu i nie przystąpił do porannych eliminacji. Bezpośrednio zakwalifikował się do finału jako złoty medalista mistrzostw świata na krótkim basenie w Windsorze. W popołudniowym wyścigu na olimpijskiej pływalni w stolicy Rosji prowadził od samego startu, z każdym kolejnym nawrotem oddalając się od rywali. Ostatecznie finiszował z bardzo dobrym wynikiem (1:48.96) i niemal sekundą przewagi nad Masakim Kaneko z Japonii (1:49.93). Bardzo dobrze zaprezentował się również drugi z naszych grzbiecistów, Jakub Skierka. Został sklasyfikowany na 5. pozycji, ustanawiając swój rekord życiowy (1:52.64).

Życiowa forma Juraszka

Po mistrzostwach świata w Budapeszcie bardzo dobra forma Pawła Juraszka wciąż daje o sobie znać. Nasz sprinter zajął dziś 2. miejsce w finale 50 m stylem dowolnym, poprawiając swój rekord życiowy o jedną setną sekundy. Dwie długości basenu pokonał w 21.25 i przegrał tylko ze znakomicie dysponowanym reprezentantem gospodarzy, Władimirem Morozowem. Triumfator cyklu Pucharu Świata w 2016 roku był szybszy od zawodnika Dziewiątki Dzierżoniów o dokładnie trzydzieści dwie setne sekundy (20.93).

Historyczny start sztafety

Juraszek kolejne srebro dołożył na zakończenie zawodów. W sztafecie mieszanej 4x50 m stylem dowolnym zaprezentował się na pierwszej zmianie (21.92). Następnie do wody wskoczyły Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (24.25) i Alicja Tchórz (24.90), a jako ostatni do walki ruszył Tomasz Polewka. Zawodnik AZS AWF Katowice po bardzo dobrym finiszu (21.86) wywalczył dla naszej drużyny 2. miejsce, jedynie za bardzo mocną ekipą Rosjan. Łącznie zanotowaliśmy rezultat 1:32.93. Co ciekawe, był to pierwszy start naszej reprezentacji w tej konkurencji w historii rozgrywania jej na wielkich międzynarodowych imprezach.

Tchórz blisko rekordu Polski

Aż dwukrotnie na "Paradzie Mistrzów" mogła się zaprezentować Alicja Tchórz. Podopieczna Grzegorza Widanki rozpoczęła sesję finałową od znakomitego startu na dystansie 200 m stylem zmiennym. Uzyskała rezultat 2:08.13, gorszy o zaledwie szesnaście setnych sekundy od jej własnego rekordu Polski i uplasowała się na 3. pozycji. Już kilkanaście minut później wskoczyła do wody po raz drugi, tym razem w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym i również zakończyła go z brązowym medalem (26.69)! Wyprzedziła między innymi swoją reprezentacyjną koleżankę, Aleksandrę Urbańczyk-Olejarczyk, która była 7. z czasem 26.98.

Bardzo blisko podium na 400 m stylem dowolnym był Wojciech Wojdak. Medalista mistrzostw świata w Budapeszcie dopłynął do mety finałowego wyścigu z wynikiem 3:41.26, który dał mu 4. miejsce. Z kolei 7. pozycję w rywalizacji na 200 m stylem klasycznym zajęła Dominika Sztandera. Zawodniczka Juvenii Wrocław o ponad półtorej sekundy poprawiła swój rekord życiowy, notując czas 2:25.04.

Medale Polaków w Pucharze Świata w Moskwie:
Złoto:
Radosław Kawęcki (200 m stylem grzbietowym)

Srebro:
Paweł Juraszek (50 m stylem dowolnym)
Paweł Juraszek, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, Alicja Tchórz, Tomasz Polewka (4x50 m stylem dowolnym mix)
Radosław Kawęcki, Dominika Sztandera, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, Paweł Juraszek (4x50 m stylem zmiennym mix)